5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma na celu zmianę stereotypów na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie, ale i pokazanie społeczeństwu, że są oni wśród nas i mają takie same prawa.

Ten dzień powinien stać się szczególną okazją do refleksji o sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce oraz podejmowanych przez państwo działaniach mających na celu zapewnienie tym osobom możliwości korzystania z praw i wolności człowieka i obywatela na zasadzie równości z innymi.

W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W ramach wydarzenia, co roku odbywają się kolorowe marsze, w których uczestniczą osoby z niepełnosprawnością intelektualną wraz z opiekunami.

W czwartek 5 maja br., taki marsz miał miejsce również w Gryficach. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryficach. W kolorowym pochodzie uczestniczyli przedstawiciele PSONI Koło w Gryficach, Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Gryficach, Starostwa Powiatowego oraz opiekunowie, przedszkolaki i mieszkańcy.

Takie przemarsze mają przypominać, że osoby z niepełnosprawnością stanowią znaczną część naszego społeczeństwa, że są wśród nas. Mają też skłaniać do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz problemami i trudnościami z jakimi borykają się w życiu codziennym.

Poprzedni artykułV edycja biegu GRYF ARENA RUN zbliża się wielkimi krokami
Następny artykułPodsumowanie Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej