Od 1931 roku, 4 października, jest światowym świętem zwierząt, a cały październik miesiącem dobroci dla zwierząt.

W tym dniu przypominamy nie tylko o zwierzakach domowych, ale o wszystkich innych, zarówno udomowionych jak i tych wolno żyjących. Myślą przewodnią ustanowienia takiego, nietypowego święta, było i nadal jest, uświadomienie wszystkim ludziom, że zwierzę (małe i duże) czuje, cierpi, może być szczęśliwe, ale także porzucone i zaniedbane.

Organizacje ekologiczne i działające na rzecz zwierząt, przypominają, że pies, kot, królik czy chomik, to nasz przyjaciel i członek rodziny. Zachęcają do adopcji, wzywają do uwalniania zwierząt z uwięzi, pokazują losy tych zwierząt, które są lub stają się bezdomnymi. I tak, jak każdego przyjaciela, nie możemy zwierząt zdradzać, porzucać i krzywdzić.

Zbliża się zima a z nią ciężki los tych, które nie znajdą ciepłej strawy i suchego kąta. Pamiętajmy o dokarmianiu kotów, uchylaniu okien w piwnicach. Zgłaszajmy Straży Gminnej czy Miejskiej o bezdomnych psach. Zimą lepiej im będzie w schronisku niż na ulicy czy w lesie.

Wszystkim właścicielom i opiekunom zwierząt i zwierzątek życzymy radości z posiadania istoty, dla której jesteśmy całym ich światem i zawsze darzą nas nieograniczonym zaufaniem.

Poprzedni artykuł„Czarny poniedziałek” w Gryficach
Następny artykułSztorm na Bałtyku. IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia.