Sprawa mieszkań jest od wielu lat problemem, tym bardziej posiadanie własnego M graniczy z cudem, bowiem niewiele rodzin może sobie pozwolić na kredyt i wysokie miesięczne raty. Na pewien pomysł wpadli włodarze 19 samorządów.

19 gmin z terenu województwa zachodniopomorskiego przystąpiło do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN Zachodniopomorskie” Sp. z o. o. w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, na który przeznaczone jest 1,5 mld zł w skali kraju. W obecności wicewojewody Marka Subocza w delegaturze ZUW w Koszalinie podpisano umowę spółki pomiędzy KZN Nieruchomości, a gminami.

W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN-Zachodniopomorskie” Sp. z o.o. w województwie zachodniopomorskim ma powstać ponad 1250 mieszkań o umiarkowanym czynszu. Będą to mieszkania dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową.

Mieszkania mają powstać w gminach, które przystąpiły do spółki SIM „KZN-Zachodniopomorskie”: Barwice, Biały-Bór, Bobolice, Borne Sulinowo, Brojce, Dolice, Karnice, Koszalin, Międzyzdroje, Mirosławiec, Pełczyce, Polanów, Połczyn-Zdrój, Pyrzyce, miasto Szczecinek, Świdwin, Trzebiatów, Wolin i Złocieniec.

Łączny początkowy kapitał zakładowy spółki to 58.215.200 zł, w większości pochodzący ze środków uzyskanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Wśród zasobów spółki jest także, wniesiona przez KZN, nieruchomość Skarbu Państwa w Koszalinie, położona przy ul. Krańcowej o pow. około 0,9 ha. Dodatkowo spółka może skorzystać z całego systemu instrumentów finansowych przygotowanych przez Rząd.

Wśród tych gmin są Brojce, Trzebiatów i Karnice.

O przedsięwzięciu mówi wójt Gminy Brojce Michał Zinowik:

Zakładamy wraz z innymi 18 włodarzami spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. To pierwsze takie przedsięwzięcie od co najmniej 50 lat, którego celem jest budowa mieszkań własnościowych w Gminie Brojce. To szansa dla rodzin, które szukają swojego własnego mieszkania, a nie stać ich na kredyt. Spłata mieszkania ma następować w ramach opłacanego czynszu, aż do osiągnięcia prawa własności”.

Poprzedni artykułCo obiecał premier podczas wizyty w naszym województwie?
Następny artykułDrążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe. Zakończono kolejny etap