Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmuje decyzję, aby pod koniec marca Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprowadziła zdalne egzaminy próbne ósmoklasistów. Prawdopodobnie nieco później również internetowo odbędą się próbne matury.

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych. Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, wesprzeć dyrektorów w ich bieżących zadaniach.

Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Tuż po próbnych egzaminach ósmoklasistów, ma odbyć się próbna matura również za pomocą Internetu. Próbny egzamin ośmoklasisty zaplanowany jest od 30 marca do 1 kwietnia, próbna matura od 2 kwietnia do 8 kwietnia.

Chcemy dać szansę uczniom, aby mimo obecnej sytuacji, mogli przeprowadzić próbny egzamin, mogli wziąć udział w tych egzaminach. Też chcemy zaangażować w to nauczycieli, którzy będą w stanie ocenić te zadania – powiedziała Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

Jak podaje MEN:

materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

  • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
  • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
  • 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
  • 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.”

Nie ma na chwilę obecną decyzji o przeniesieniu właściwych egzaminów. Oznacza to, że egzamin ósmoklasisty ma się odbyć od 21 do 23 kwietnia, a matury rozpoczną się 4 maja.

Z wiadomych względów nie możemy zapytać uczniów, co myślą na ten temat, ale spytaliśmy rodziców.

Myślę że mamy poważniejsze problemy niż egzamin ósmoklasistów czy matury przez Internet. Nie widzę sensu pisania ich w tej sytuacji, a pomysł z próbnym jest niedorzeczny. Może wypadałoby pomyśleć zanim się coś zaproponuje, a nie stresować wszystkich w i tak trudnej sytuacji.” – powiedziała Pani Grażyna

Jesienną nie widzieli sensu przeprowadzania próbnych egzaminów, każda szkoła miała radzić sobie sama. Teraz nagle egzaminy przez internet. I znowu ministerstwo cudne, tylko nauczyciele źli. Proponuje, by utworzyć Centrum Kształcenia Zdalnego. Wybrać najlepszych nauczycieli, najlepszy sprzęt, najlepsze programy i zamknąć wszystkie szkoły stacjonarne” – mówi mama Wiktorii.

Cała nauka poprzez Siec. Wszyscy uczniowie otrzymują ten sam produkt, tej samej, wysokiej jakości. A my rodzice, zaoszczędzone pieniądze, wydamy na terapeutów, psychiatrów, psychologów. Dla naszych dzieci i dla siebie.” – tak powiedziała Pani Jolanta.

Niektórzy kuratorzy oświaty również nie są zwolennikami zdalnych egzaminów i mówią – przestańcie karać dzieci.

A jakie jest Państwa zdanie na ten temat?

szkoła gryfice
Próbne egzaminy ósmoklasistów i matury, mają odbyć się przez Internet.
Poprzedni artykułWiększe ograniczenia w przekraczaniu granicy naszego kraju
Następny artykułRząd zablokował Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy. Nie będzie pomocy województwa?