Poszczególne diecezje otrzymały dyspozycje od Prezydium Konferencji Episkopatu Polski o tym, jak zachować się w okresie Wielkiego Postu oraz możliwości rezygnacji ze święcenia pokarmów przed zbliżającym się świętem.

Zbliżają się Święta Wielkanocne i związane z nimi obrzędy. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa Prezydium Konferencji Episkopatu Polski 21 marca br., wystosowało do biskupów wszystkich diecezji pismo, w którym przekazuje wytyczne w sprawie obrzędów, jakie mają miejsce przed i w czasie świąt.

Zalecenia dotyczą między innymi Triduum Paschalnego:

W Wielki Czwartek zalecone zostało zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Zaleca się też opuszczenie obrzędu umywania nóg. Biskup może zezwolić na odprawienie drugiej Mszy Św. w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych, a w razie przewidzianej konieczności – nawet w godzinach rannych” – tak mówi pismo KEP.

Wskazania dotyczą również święcenia pokarmów, które odbywają się w Wielką sobotę:

Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350.

Jak wynika z wytycznych KEP w tym roku, ze względu na szerzące się zachorowania na COVID-19, tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach nie będzie.

Gryfice
W tym roku, ze względu na szerzące się zachorowania na COVID-19, tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach nie będzie.
Poprzedni artykułZachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy
Następny artykułApel Burmistrza Trzebiatowa do Mieszkańców Gminy