Kierowca pod wpływem alkoholu, który posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i nie zatrzymał się do kontroli drogowej, a nadto uszkodził radiowóz policyjny oraz naraził funkcjonariuszy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu stanie przed sądem.

Prokurator Rejonowy w Gryficach skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który w dniu 5 czerwca 2022 r. w Trzebuszu znajdując się w stanie nietrzeźwości i posiadając dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych kierował samochodem osobowym. Podejrzany pomimo wydania polecenia zatrzymania samochodu przez funkcjonariuszy Policji poprzez użycie sygnałów dźwiękowych i świetlnych, nie zatrzymał się do kontroli i kontynuował jazdę. Ponadto mężczyzna ten uderzył prowadzonym przez siebie pojazdem w radiowóz policyjny uniemożliwiając tym samym funkcjonariuszom wykonanie manewru wyprzedzania i zmuszając ich do zmiany toru jazdy, czym naraził ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ponadto w tej samej dacie w Gorzysławiu w celu udaremnienia jego zatrzymania przez kolejnych funkcjonariuszy naruszył nietykalność cielesną jednego z policjantów i dokonał uszkodzenia ciała drugiego z nich, powodując naruszenie czynności narządów jego ciała na okres trwający nie dłużej niż 7 dni w rozumieniu art. 157 § 2 k.k.

Mężczyzna został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był stosowany także w dacie kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Na mieniu tego podejrzanego prokurator zastosował również zabezpieczenie majątkowe.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 157 § 2 k.k. grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, z art. 222 § 1 k.k. kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia do lat 3, z art. 178a § 4 k.k., art. 178b k.k. i art. 288 § 1 k.k. kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, natomiast czyny z art. 224 § 2 k.k. i z art. 160 § 1 k.k. zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności.

sąd

Poprzedni artykułProjekt „Aktywny Rodzic” – ruszył nabór wniosków
Następny artykułSpotkanie Powiatowej Rady Pracy w Gryficach