Każdego roku 5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Niepełnosprawność intelektualna to zaburzenie rozwojowe, które objawia się obniżeniem funkcji intelektualnych. Często wiąże się to z z trudnościami w nauce, porozumiewaniu się, wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego oraz uzyskiwaniu kompetencji społecznych.

Jednak osoby niesprawne intelektualnie potrafią kochać bezwarunkowo, mają swoje uczucia, które w sposób prosty i otwarty okazują. Mają też swoje prawa, jak każdy człowiek. Społeczność gryfickiego Stowarzyszenia PSONI podkreślała ten fakt swoją obecnością na marszach ulicami miasta w barwnym korowodzie. Były to wesołe, gwarne i niezwykle kolorowe marsze. W tym roku niestety z powodu pandemii nie mogą wspólnie uczcić tego dnia idąc w barwnym korowodzie, ale jako pełnoprawni obywatele świata niosą tą godność w sercach.

Będąc w trudnej obecnie rzeczywistości dostrzegamy ją we wzajemnym wsparciu, które leży w ludzkiej naturze i jest wyrazem najwyższego szacunku dla ludzkiego życia. To właśnie godność jest jedną z wartości, która motywuje nas do walki o powrót do rzeczywistości, do miejsca gdzie znów będziemy mogli być razem i żyć tak jak dawniej” – tak mówią o tym dniu.

Podobnie jest w trzebiatowskim PSONI:

Normalnie w nikt z “Cichej” nie spałby od północy… Miesiące przygotowań, wnioski o dotacje, przygotowanie planu spotkań, dorobku naszych podopiecznych i ich samych na spotkania z ludźmi, którzy mówiliby im, że są wspaniali, dzielni i pełnowartościowi!!! Bo tak przecież jest! 5 Maj to bardzo ważny dzień! Wczoraj dowiedzieliśmy się o otrzymanym wsparciu ze strony Urzędu Miasta na remont tak potrzebnej nam łazienki, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni Panu Burmistrzowi i wszystkim Radnym! Dziś w “normalnych” okolicznościach świętowalibyśmy podwójnie. Ciężko jest się jednak cieszyć, kiedy nie możemy dzielić naszej radości z naszymi podopiecznymi. To dla nich jesteśmy codziennie gotowi nieść trud niesprawiedliwości, jaka ich spotkała. Kochani pamiętajcie, że zawsze możecie na nas liczyć, że jesteście dla nas ważni i że czeka nas jeszcze niejeden wspólny 5 maj!!! Do zobaczenia niebawem!!!” – tak napisali opiekunowie do swoich podopiecznych.

Rzeczywiście na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w trybie zdalnym ustalono, że Gmina Trzebiatów za kwotę 20.000 złotych wyremontuje łazienkę przy ul. Cichej 15 w Trzebiatowie, gdzie znajduje się siedziba Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Natomiast podopieczni Stowarzyszenia zrobili samorządowcom bardzo miłą niespodziankę i przekazali do Urzędu Miasta blisko 100 maseczek ochronnych, które oczywiście sami uszyli.

dzień godności
W czasie pandemii obchody Dnia Godności nie mogą być tak huczne i kolorowe jak kiedyś.