Dzisiejszy dzień – 10 października 2019 roku – przejdzie do historii literatury polskiej. To za sprawą Olgi Tokarczuk, która właśnie otrzymała najbardziej prestiżową wśród nagród wręczanych pisarzom – literacką nagrodę Nobla.

Do tej pory mieliśmy czworo polskich noblistów w dziedzinie literatury: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławę Szymborską. Dziś, kilka minut po godzinie 13, Olga Tokarczuk odebrała w sali Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie tę wyjątkową nagrodę, dołączając tym samym do zacnego grona polskich noblistów.

Nagrodę Tokarczuk otrzymała za całokształt twórczości. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że nagrodę przyznaje za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. 

Olga Tokarczuk jest pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką i psycholożką. Wśród jej najważniejszych powieści warto wymienić „Podróż ludzi Księgi” (1993), „Prawiek i inne czasy” (1996), „Dom dzienny, dom nocny” (1998), „Bieguni” (2007), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009) i „Księgi Jakubowe” (2014). Najnowsze wydane dzieło to zbiór opowiadań, zatytułowany „Opowiadania bizarne” (2018).

Jej twórczość cieszy się już od lat dużym uznaniem – książki Tokarczuk tłumaczone są na wiele języków, pisarka otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. dwukrotnie Literacką Nagrodę „Nike”, Paszport „Polityki”, czy też prestiżową nagrodą Brücke Berlin – Preis. Powstał też film na podstawie jednej z jej książek („Prowadź swój pług przez kości umarłych”) w reżyserii Agnieszki Holland.

Drugim ogłoszonym dziś laureatem literackiej Nagrody Nobla jest austriacki pisarz Peter Handke – dramaturg, powieściopisarz, poeta, teoretyk literatury i publicysta, autor słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych (z wykształcenia – prawnik). W uzasadnieniu Akademia Szwedzka mówi o nim:  „jeden z najbardziej wpływowych pisarzy w Europie po drugiej wojnie światowej”.

 

Poprzedni artykułMiędzynarodowe Spotkania Artystyczne w Trzebiatowie
Następny artykułWybory parlamentarne 2019 – gdzie głosować w gminie Gryfice?