Na nieludzką ziemię – sowieckie deportacje Polaków na Sybir. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. O wywózkach setek tysięcy Polaków zdecydowali najwyżsi przedstawiciele sowieckiej władzy – z Józefem Stalinem, szefem NKWD Ławrentijem Berią oraz ludowym komisarzem spraw zagranicznych Wiaczesławem Mołotowem na czele.

Zarządzenia dotyczące deportacji wydano w Moskwie już w grudniu 1939 roku, na ich podstawie sporządzono instrukcje dla terenowych komórek NKWD, odpowiadających za „oczyszczanie” zachodnich części sowieckich republik Ukrainy i Białorusi. Deportacje były realizowane według imiennych spisów, opracowanych przez funkcjonariuszy NKWD przy współpracy miejscowych komunistów.

Według szacunków władz RP na emigracji, w wyniku wywózek zorganizowanych w latach 1940–1941 do syberyjskich łagrów trafiło około milion osób cywilnych, choć w dokumentach sowieckich mówi się o 320 tys. wywiezionych.

Dla upamiętnienia tamtych lat oraz Konfederacji Barskiej, Ryszard Chmielowicz – starosta Powiatu Gryfickiego oraz Zarząd Koła Związku Sybiraków w Gryficach wraz z przewodniczącą Jadwigą Milczarczyk zapraszają na obchody Dnia Sybiraka. Będą one miały miejsce w piątek 16 oraz w niedzielę 18 września br.

W piątek organizatorzy wydarzenia zapraszają na widowisko rekonstrukcyjne pod nazwą „Zesłania na Sybir 1772 – 2022”, które odbędzie się o godzinie 12.00 na dworcu Kolejki Wąskotorowej w Gryficach. Po widowisku przewidziany jest poczęstunek. Natomiast w niedzielę o godzinie 11.30 w kościele p. w. WNMP odbędzie się Msza św. w intencji Sybiraków, a później uczestnicy przejdą na Cmentarz Komunalny w Gryficach, gdzie złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem Zesłańców Sybiru

SYBIRACY

Poprzedni artykuł„Trzebiatowska 10” startuje w niedzielę
Następny artykułTranslatory dla gryfickiego szpitala