Kolejny już raz gryfickie obchody Święta Niepodległości podzielone zostały na część nieoficjalną, poranną, którą organizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic oraz wieczorne miejskie obchody na Placu Zwycięstwa, w których wzięły udział poczty sztandarowe, delegacje instytucji państwowych, zakładów pracy i oświaty.

Obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic rozpoczęły się Mszą Świętą oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz głazem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak co roku, kulminacyjnym punktem porannych uroczystości okazał się VIII Bieg Niepodległości, w którym tym razem wzięło udział aż 153 zawodników. Mimo przenikliwego zimna i porywistego wiatru o godzinie 12.30 sprzed Biblioteki Miejskiej w Gryficach, na sygnał prezesa stowarzyszenia pana Grzegorza Burczy, biegacze wystartowali w niemal 2,5km trasę.

Gdy osiem lat temu wystartował pierwszy gryficki bieg, w najśmielszych snach nie sądziłem, że stanie się on jedną z głównych miejskich atrakcji Święta Niepodległości. Idea, która fascynuje nas od tak dawna stanowi ogromny impuls, który pozwala mimo niesprzyjających warunków pogodowych celebrować je – powiedział Grzegorz Burcza, organizator biegu. Wartym uwagi jest również fakt, że w organizacji biegu pomagają nam nie tylko harcerze, ale i Sybiracy, dla których 11 listopada ma szczególne znaczenie. Równie ważni są także sponsorzy naszych zawodów. Bez nich nie byłoby możliwe przygotowanie tak atrakcyjnych nagród, które rozlosowaliśmy wśród startujących. Pamiętamy również, że za rok 100 rocznica tego święta. Mamy nadzieję, że uda nam się pozytywnie zaskoczyć startujących, ale o tym pozwolicie państwo porozmawiamy za kilka miesięcy, gdy ruszą przygotowania do kolejnego dziewiątego Biegu Niepodległości w Gryficach.

Poniżej kilka statystyk tegorocznego biegu i galeria zdjęć:

  • w kategorii dzieci do lat 6 zwycięzcą został Michał Rogiński,
  • najmłodszym uczestnikiem był Piotr Skiba rocznik 2014,
  • najstarszym zawodnikiem pan Albin Kółeczko sybirak rocznik 1937,
  • zwycięzcą kategorii open został Adrian Zawadzki,
  • najliczniejszą rodziną, która wystartowała w biegu była rodzina państwa Hamadyk.

Bieg zorganizowany został przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic, przy współfinansowaniu przez Województwo Zachodniopomorskie oraz Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego, w ramach programu SPOŁECZNIK.

Partnerami biegu były następujące firmy i instytucje:
– Gmina Gryfice, Zakład Usług Komunalnych Gryfice, Nadleśnictwo Gryfice, Sport-Time, Bank Spółdzielczy w Gryficach, PKS Gryfice, Intermarche Gryfice, Kasa Stefczyka oddział w Gryficach, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „WYSOCZAŃSCY” w Gryficach, IPN Oddział w Szczecinie, Fundacja Niepodległości, Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Załuskiego w Gryficach, Gryficki Dom Kultury, Bank PKO BP oddział w Gryficach, Ubezpieczenia PZU – Marcin Markowski,

Organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia zapewnionego przez:
– harcerzy i zuchy ze Związku Drużyn ZHP „Rega”,
– członków gryfickiego oddziału terenowego NSZZ „Solidarność”,
– członków gryfickiego koła terenowego Związku Sybiraków,
– strażaków z Komendy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gryficach
– policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Gryficach

W godzinach wieczornych, w centrum miasta miał miejsce dalszy ciąg obchodów 11 listopada. O godzinie 18:00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji instytucji państwowych, zakładów pracy i oświaty. Nie zabrakło również uświetniających dzień zespołów artystycznych, w tym przygotowującej się do wyjazdu na MŚ do USA orkiestry Red Swing Low, która prowadziła przemarsz na Plac Zwycięstwa. Po oficjalnych wystąpieniach m.in. burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła oraz starosty powiatu gryfickiego Kazimierza Sacia, pod pomnikiem „Pamięci wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa i polskości ziemi gryfickiej” złożono kwiaty i wieńce. Po uroczystym apelu na Placu Zwycięstwa w Gryfickim Domu Kultury odbył się Koncert Patriotyczno-Operetkowy w wykonaniu solistów – Artystów Scen Poznańskich.

Przyglądając się świętowaniu Dnia Niepodległości warto się chwilę zastanowić się nad tym, dlaczego nawet w tak ważnym dniu Gryfice są podzielone. Być może uda się sprawić, by przyszłe obchody Święta Niepodległości w Gryficach wreszcie stały się szansą na wspólne świętowanie, bez podziałów partyjnych, czy różnic światopoglądowych. Byłoby to piękne uczczenie 100 lat niepodległości.

Poprzedni artykułKarnickie Żurawie 2017
Następny artykułMistrzowie województwa z wizytą u burmistrza