8 sierpnia 2020 r. na Dziedzińcu Pałacu w Trzebiatowie odbył się Koncert Muzyki Podhalańskiej w wykonaniu młodych artystów, muzykantów pochodzących z pięknego, górzystego Podhala, których łączy przywiązanie do tradycji i oczywiście nut podhalańskich.

W skład kapeli wchodzą: Kazimierz Siatkowski – skrzypce, Klemens Siatkowski – skrzypce, Jakub Kluś – skrzypce, instrumenty pasterskie, Michał Pawlikowski – basy podhalańskie, instrumenty pasterskie, Michał Chyc – skrzypce, Jakub Bednarz – skrzypce.

Istotnym elementem podhalańskiej kultury ludowej jest gwara, sztuka, tradycyjny strój i muzyka, która od zawsze była obecna podczas uroczystości rodzinnych, świąt, obrzędów religijnych czy wieczornego śpiewania po chałupach. Po dzień dzisiejszy przenika każdy aspekt życia. Początkowo przekazywana była z pokolenia na pokolenie bez zapisu nutowego. Wykonywana była przez amatorów śpiewaków i instrumentalistów. Będąc z wizytą na Podhalu usłyszymy ją wszędzie.

Tym razem wybrzmiała nad morzem. Piosenki opowiadały o tym co góralom najbliższe – o umiłowanych Tatrach, przygodach zbójników i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu były żartobliwymi przyśpiewkami.

Źródło:TOK