Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2018. W powiecie gryfickim dogrywka była potrzebna w gminie Gryfice, gminie Płoty i gminie Rewal. Wybrańcami mieszkańców zostali odpowiednio Andrzej Szczygieł, Radosław Mackiewicz i Konstanty Tomasz Oświęcimski. Szczegółowe wyniki poniżej.

Wybory na burmistrza Gryfic

W Gryficach zdecydowanym zwycięzcą został Andrzej Szczygieł. Będzie to jego siódma kadencja na tym stanowisku. Na obecnego burmistrza zostało oddanych 5246 głosów, czyli niemal 65%. Wspierana przez starostę Kazimierza Sacia kandydatka Idziemy Razem Beata Smoleńska otrzymała 2865 głosów, co daje około 35% poparcie. Wykres poniżej przedstawia graficzną reprezentację wyników drugiej tury wyborów samorządowych 2018.

Oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na burmistrza Gryfic. Wykres przedstawia procentowy podział głosów na Andrzeja Szczygła i Beatę Smoleńską
Oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na burmistrza Gryfic (kliknij by powiększyć)

Andrzej Szczygieł wygrał we 14 na 16 obwodów, we wszystkich z wyjątkiem obwodu zamkniętego w Domu Pomocy Społecznej i obwodu w gryfickim szpitalu. Poniżej rozkład głosów w poszczególnych obwodach.

Podział głosów w poszczególnych obwodach podczas drugiej tury wyborów na burmistrza Gryfic
Podział głosów w poszczególnych obwodach podczas drugiej tury wyborów na burmistrza Gryfic (kliknij by powiększyć)

Wybory na burmistrza w gminie Płoty.

W gminie Płoty zdecydowanym zwycięzcą został Radosław Mackiewicz. Rozpatrując pierwszą turę, w której zwyciężył Szymon Klimko, można mówić o pewnego rodzaju niespodziance, choć w Płotach w pierwszej turze było wielu kandydatów, więc ich elektorat tak naprawdę zdecydował. Na Radosława Mackiewicza zostało oddanych 2147 głosów, czyli niemal 63%. Również w Płotach wspierany przez starostę Kazimierza Sacia kandydat uzyskał mniej niż 40%, bo 1268 głosów. Wykres poniżej przedstawia graficzną reprezentację wyników drugiej tury wyborów samorządowych 2018 w gminie Płoty.

Oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na burmistrza Płotów. Wykres przedstawia procentowy podział głosów na Radosława Mackiewicza i Szymona Klimko
Oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na burmistrza gminy Płoty (kliknij by powiększyć)

Robert Mackiewicz wygrał w większości obwodów (8/10), za wyjątkiem zakładu karnego i świetlicy w Lisowie. Poniżej szczegółowy rozkład głosów w obwodach gminy Płoty.

Podział głosów w poszczególnych obwodach podczas drugiej tury wyborów na burmistrza Płotów
Podział głosów w poszczególnych obwodach podczas drugiej tury wyborów na burmistrza gminy Płoty (kliknij by powiększyć)

Wybory na wójta gminy Rewal

W gminie Rewal różnica pomiędzy kandydatami była najmniejsza spośród wszystkich gmin powiatu gryfickiego, w których odbywała się druga tura. Zwycięzcą został Konstanty Tomasz Oświęcimski zdobywając 1044 głosów, czyli niemal 55%. W pokonanym polu pozostawił Marzenę Salamon, na którą głos oddały 862 osoby. Wykres poniżej przedstawia graficzną reprezentację wyników drugiej tury wyborów samorządowych 2018 w gminie Rewal.

Oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na wójta gminy Rewal. Wykres przedstawia procentowy podział głosów na Konstantego Tomasza Oświęcimskiego i Marzenę Salamon
Oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na wójta gminy Rewal (kliknij by powiększyć)

Konstanty Tomasz Oświęcimski wygrał w Rewalu i w Niechorzu. W Pobierowie najwięcej głosów zdobyła Marzena Salamon.

Podział głosów w poszczególnych obwodach podczas drugiej tury wyborów na wójta gminy Rewal
Podział głosów w poszczególnych obwodach podczas drugiej tury wyborów na wójta gminy Rewal (kliknij by powiększyć)

 

Gratulacje dla zwycięzców za zdobycie uznania większości wyborców i dla pokonanych za walkę do samego końca. Oby rozpoczynająca się kadencja utwierdziła mieszkańców w przekonaniu, że był to dobry wybór.

Poprzedni artykułAndrzej Szczygieł wybrany na siódmą kadencję! Komentarz burmistrza na gorąco
Następny artykułRed Swing Low Dla Niepodległej