Stosunkowo niedawno osoby z niepełnosprawnością różnego typu były skrzętnie ukrywane w domowym zaciszu, a kiedy już pokazywały się publicznie stawały się obiektem niezdrowego zainteresowania. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, każdego dnia czynnie uczestniczą w życiu lokalnych społeczności i nawet mają swoje święto.

Wczoraj 3 grudnia obchodzony był Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jak na co dzień wygląda życie tych ludzi i ich rodzin? Mówi o tym Pani Ewa, która ma niepełnosprawne dziecko:

„…Początkowo, kiedy niepełnosprawność została zdiagnozowana było bardzo ciężko. Wszystko przewróciło się do góry nogami. Trzeba było dostosować codzienne czynności tak, aby w miarę normalnie żyć. I tak też się stało. Dzisiaj, chociaż nie jest to do końca normalne życie i nigdy takie nie będzie, to staramy się funkcjonować ciesząc się każdym dniem. Jesteśmy też otwarcie przyjmowani w społeczeństwie, co dodatkowo pomaga w naszych zmaganiach z innością…”

Celem obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, z którymi nadal borykają się każdego dnia. Ich ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, często stają się powodem wykluczenia tej grupy społecznej z życie. Obchody tego dnia są dobrą okazją do zwiększenia świadomości publicznej i pokazania, że ludzie niepełnosprawni żyją wśród nas i wszystko czego potrzebują z naszej strony, to akceptacja, zrozumienie i integracja w każdym aspekcie życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH