Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustw. W ostatnim czasie pojawił się bardzo niepokojący, nowy trend związany z pandemią. Oszuści wykorzystując sytuację związaną z koronawirusem wykorzystują ludzkie obawy i niewiedzę seniorów wyłudzając od nich pieniądze oraz biżuterię.

Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polega na sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Do seniorów niespodziewanie dzwonią osoby podające się za policjantów bądź pracowników służby zdrowia z informacją, że członkowie ich najbliższej rodziny w ciężkim stanie znajdują się w szpitalu. W trakcie trwającej rozmowy opisują, że ich córka, bądź syn są zarażeni koronawirusem i pilnie potrzebują szczepionki, która kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Poza tym oszuści informują, że dodatkowo samo leczenie może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych i te koszta trzeba będzie również ponieść. Zdarza się, że telefon jest przekazywany osobie, która ma być rzekomą córką lub synem zarażonym koronawirusem. Osoba ta kaszle i ciężko oddycha, płacze, prosząc o pomoc i wsparcie finansowe. Zwykle w rozmowie oszuści zwracają uwagę by pod żadnym pozorem z nikim się nie kontaktować, bo mogą oni dzwonić z informacją o stanie zdrowia bliskich.

Seniorzy pewni, że ich bliscy krewni potrzebują natychmiastowej pomocy decydują się ostatecznie przekazać pieniądze lub w przypadku ich braku drogocenną biżuterię wcześniej umówionym osobom, którzy mają się zgłosić po ich odbiór.

W rezultacie kiedy po jakimś czasie nikt się z nimi nie kontaktuje okazuje się, że padli ofiarą oszustów i stracili oszczędności życia.

PAMIĘTAJMY!

W czasie rozmów telefonicznych przedstawiciele żadnej ze służb nigdy nie będą nakłaniali do przekazywania pieniędzy.

Jeżeli mamy do czynienia z podobną sytuacją, poinformujmy o tym policję. Jeżeli ktoś w rozmowie twierdzi, że jest naszym krewnym, lub przedstawicielem służb dokonajmy weryfikacji personaliów. Rozłączmy się i skontaktujmy się na numery członków rodziny lub zadzwońmy na numer alarmowy,

Nie przekazujmy pieniędzy i kosztowności żadnym obcym osobom.

telefon senior
Do seniorów dzwonią osoby podające się za policjantów bądź pracowników służby zdrowia z informacją, że członkowie ich najbliższej rodziny w ciężkim stanie znajdują się w szpitalu.