Pandemia koronawirusa stała się znakomitą okazją dla oszustów na wyłudzanie pieniędzy od osób bezkrytycznie wierzących w różnego rodzaju cuda, środki czystości czy najlepsze maseczki. Tylko dystans i rozwaga mogą ustrzec nas przed utratą czasem bardzo dużych funduszy.

Epidemia COVID-19 wymusiła na nas społeczną kwarantannę, która przeniosła nas przed komputery czy smartfony. Z tego korzystają oszuści sieciowi, którzy bez problemu znajdują osoby łatwowierne i swoją kreatywnością czynią z nich ofiary wyłudzeń.

Maile aż roją się od propozycji szybkiego kupna – testów na wykrywanie koronawirusa, dozowników mydła na podczerwień, specjalnych i najlepszych maseczek na twarz, cudownych mikstur, które bardzo wzmocnią odporność lub wręcz wyleczą koronawirusa czy mydełek, które skutecznie nie pozwolą na zakażenie. Takich i podobnych ofert jest całe mnóstwo w sieci, dochodzą też do nas z pomocą sms-ów. Wszystko na czasie, akurat potrzebne. Oferenci naturalnie chcą wpłaty pieniędzy przed dokonaniem właściwej transakcji, tylko później nie mamy ani przesyłki, ani pieniędzy. Niestety ciągle są w przestrzeni publicznej tacy, którzy żerują na ludzkiej naiwności, emocjach, niepewności czy strachu. Zachowajmy ostrożność i dokładnie sprawdźmy, komu chcemy uwierzyć. Przeważnie takie oferty opatrzone są dziwnymi loginami jak: kochan, inna, trojan czy zigi. Pomyśl zanim otworzysz wiadomość i skorzystasz z oferty lub zadzwonisz pod podany w ofercie numer telefonu. Przed oszustami ostrzega również policja:

W czasie walki z COVID-19 Policja apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek przy zakupie asortymentu mającego nas chronić przed wirusem. Mogą pojawić się osoby, które żerując  na ludzkiej obawie przed chorobą próbują  czerpać  z korzyści z obecnej sytuacji  jaka  panuje w kraju  i za granicą. To kolejny pomysł na oszustwo i wyłudzenie pieniędzy. Jeśli chodzi o telefony prawdopodobnie po wciśnięciu wymaganego numeru nastąpi przekierowanie na numer płatny i zostaną naliczone duże koszty tego połączenia.

Ostrzegamy wszystkich

  • nie pozwólmy się oszukać i okraść z naszych pieniędzy,
  • nie wykonujmy podejrzanych połączeń telefonicznych,
  • nie klikajmy w podejrzane linki w SMS-ach i e-mailach,
  • nie otwierajmy załączników przysłanych z nieznanych adresów”.
wirus telefon
Przestępcy starają się wykorzystać pandemię koronawirusa i w nieuczciwy sposób wyłudzają pieniądze i dane.
Poprzedni artykułLokale dla pracowników DPS Gryfice w razie kwarantanny
Następny artykułLekarz i ratownicy z gryfickiego pogotowia są zdrowi i wracają do pracy