O patotreściach za sprawą nagłośnienia w mediach bulwersującego nagrania ze Szczecina było ostatnio głośno. Ale czy naprawdę jesteśmy przygotowani, by im przeciwdziałać? Co w Internecie oglądają dzieci? Jaki wpływ na to ma edukacja zdalna? O kim rozmawiają z rówieśnikami? Przed rodzicami i pedagogami szansa na spotkania ze specjalistami z ogólnopolskiej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.  Urząd Marszałkowski zaplanował  w maju dwa ważne webinaria.

Skalę problemów, z którymi muszą mierzyć się rodzice, nauczyciele i pedagodzy szkolni nakreśla raport „Patotreści w Internecie” przygotowany  przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wsparciu Orange Polska. Wynika z niego, że  84% przebadanej młodzieży w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, a 37% oglądało tego typu przekazy (w tym 15% – regularnie!). Ponad jedna trzecia ankietowanej młodzieży sądzi, że patotreści pokazują prawdziwe życie… A patotreści czy patostreamy to nic innego niż wulgarne, poniżające, pełne przemocy fizycznej i słownej przekazy, nierzadko nagrywane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Młodzi ludzie oglądają je głównie z ciekawości, z nudów, dla rozrywki, żeby nie wypaść z obiegu. Czy rodzice mają nad tym kontrolę? Gdzie w tym wszystkim jest szkoła? Jaki wpływ na oglądane treści przez młodzież ma edukacja zdalna?

Szkodliwe treści cały czas zmieniają się, zmieniają się też formy udostępniania, dlatego chcemy pedagogów, psychologów szkolnych oraz rodziców uzbroić w niezbędną wiedzę. Spotkania poprowadzą specjaliści badający ten temat od lat, by przekazać nam praktyczne informacje. Przed patotreściami musimy chronić dzieci i młodzież, bo ich wpływ na rozwój i zdrowie najmłodszych jest ogromy” – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego zaplanował dwa bezpłatne spotkania online pn. Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne  – jedno skierowane jest do nauczycieli i pedagogów szkolnych z regionu (11 maja 2021 r.), a drugie do rodziców i opiekunów (14 maja 2021 r.).

Webinaria poprowadzą Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – największej w Polsce organizacji pozarządowej, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego oraz Joanna Flis, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W spotkaniach dla rodziców ma uczestniczyć także Maciej Kośmicki,  prowadzący  kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube.

Jak wziąć udział w spotkaniu?

Aby wziąć udział w spotkaniach należy zalogować przez platformę Zoom (dane do logowania podane na stronie www.wws.wzp.pl). Spotkania będą też transmitowane na kanale YouTube, na oficjalnym profilu Pomorza Zachodniego (https://www.youtube.com/PomZachodnie).

Terminy webinariów:

Webinarium dla pedagogów i psychologów szkolnych: 11 maja 2021 r.  10.00-13.00

Link do spotkania: https://zoom.us/j/95753005881 lub transmisja na www.youtube.com/PomZachodnie

Zaproszeni wykładowcy: Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Top największa w Polsce organizacja pozarządowa, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego.

Joanna Flis  – Doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Mgr Psychologii (na studiach realizowałam ścieżkę psychologii klinicznej i zdrowia). Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia.

Webinarium dla rodziców /opiekunów: 14 maja 2021 r. od godziny 16.00

Link do spotkania: https://zoom.us/j/94456845436 lub transmisja na www.youtube.com/PomZachodnie

Zaproszeni goście /wykładowcy: Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Joanna Flis – Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia

Maciej Kośmicki  – Doktorant i starszy technik na Wydziale Socjologii UAM. Prowadzi także kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube, gdzie opowiada o zabawkach konstrukcyjnych, głównie klockach LEGO. Uczestnik programu LEGO Masters w TVN.

Spotkania odbywają się pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W TROSCE O DZECI
Młodzi ludzie oglądają patostreamy głównie z ciekawości, z nudów, dla rozrywki, żeby nie wypaść z obiegu. Foto: wzp
Poprzedni artykułSerdeczne życzenia na setne urodziny Pani Władysławy
Następny artykułCzerwony most w Gryficach czeka na remont