Czy szachy mogą uczyć umiejętności myślenia nie tylko na szachownicy, ale i w życiu osobistym i zawodowym? To ważne pytanie o możliwość transferu umiejętności – z dziedziny szachów do życia codziennego.

Moim zdaniem – szachy mogą wspomagać myślenie w życiu codziennym! Zobaczmy przykład (diagram 1).

szachy
Diagram 1. Posunięcie białych. Wotawa 1938

Białe mają słabe pionki b7 i e3. Ten na b7 za chwilę zginie, po czym od razu zaktywizuje się czarny król, wspierając marsz pionka c5. Czarne pionki c5 i h4 dążą do pola przemiany, w dodatku ten drugi jest wspierany przez silną wieżę ustawianą z tyłu, zgodnie z klasycznymi zaleceniami.

Drogi Czytelniku! Co byś zagrał białymi?

* * *

A jednak białe ratują się w tej trudnej pozycji:

1.e3-e4! f5:e4 2.Kf7-g7 Wh8-h5 3.Kg7-g6 Wh5-e5 4.Kg6-f6 We5-e8 5.Kf6-f7 We8-h8 i remis przez powtórzenie manewru prześladowania czarnej wieży! Pole c8 jest niedostępne dla wieży – a jednak przydał się pionek b7! Pole d8 kontroluje biała wieża. Zatem krótkonogi król potrafi wiecznie prześladować długonogą wieżę. Mają swoje paradoksy filozofowie, np. paradoks Zenona z Elei na temat wyścigu Achillesa z żółwiem, mają też szachiści swoje liczne paradoksy. Diagram 2 ilustruje ideę główną.

szachy
Diagram 2.

Mamy tu elementy geometrii (dwa powiązane z sobą kwadraty, mamy powiązaną trajektorię ruchów „powolnego” króla i „szybkiej” wieży. I mamy zobrazowane ZNACZENIE PERCEPCJI W SZACHACH! Bierki wyglądające na słabe: pionki b7 i e3, pasywna wieża, nie nadążający za ucieczką czarnych pionków król – okazują się w istocie silne! Wszystko zależy tu od tego, jak popatrzy na rzeczywistość Czytelnik:

– To moja słabość czy siła?

– Jak wykorzystać to położenie?

* * *

A więc? Czas na transfer do życia codziennego:

Samotny? Samotna?

Nie!

Do wzięcia!

PERCEPCJA!

Jan Przewoźnik

* * *

Już we wrześniu odbędzie się I Gryficki Festiwal Szachowy – wydarzenie, podczas którego organizatorzy chcą pokazać wartość gry w szachy jako narzędzia kształtującego myślenie i charakter oraz promować myślenie strategiczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Główny organizator I Gryfickiego Festiwalu Szachowego:

      • Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Gryficach

Współorganizatorzy:

      • Uczniowski Klub Sportowy “Szach” Gryficach
      • Portal Internetowy eGryfice.pl
      • Centrum Edukacyjne Top Link Gryfice
      • Uczniowski Klub Sportowy “Top Link” Gryfice

Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu:

https://egryfice.pl/gryficki-festiwal-szachowy/

* * *

Jan Przewoźnik. Polski szachista i psycholog. Mistrz międzynarodowy od 1985 roku. Reprezentował nasz kraj na olimpiadzie szachowej Valletcie, dziesięciokrotnie zdobył tytuł drużynowego mistrza kraju. Absolwent psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (w marcu 2014r. otrzymał stopień doktora). Zawodowo zajmuje się psychologią biznesu.

Jan Przewoźnik
Jan Przewoźnik

Jest konsultantem w zakresie kształcenia dorosłych, szachowym trenerem pierwszej klasy i wykładowcą Młodzieżowej Akademii Szachowej. Wydał kilkanaście książek, z których najbardziej znaną jest Sprawdź swoją fantazję szachową.

 

Poprzedni artykułAtrakcje w powiecie gryfickim na najbliższy weekend
Następny artykułI GRYFICKI FESTIWAL SZACHOWY 8 -15 IX 2019