Dziś pierwszy – zwany bursztynowym – skład hybrydowy wyjedzie na tory województwa zachodniopomorskiego. Pojazdy zostały zakupione przez województwo w lipcu 2020 roku, a koszt zakupu to kwota 49,2 mln złotych.

Właśnie dzisiaj 21 stycznia 2021 roku będzie miała miejsce pierwsza prezentacja hybrydowych pociągów. Jeden z pojazdów zwany bursztynową hybrydą wyjedzie w trasę. O godzinie 11.16, jako normalny pociąg wyruszy ze Szczecina, a do Kołobrzegu ma dojechać około 13.27. Stąd po kilku minutach wyruszy do Koszalina, a następnie około 14.40 wróci do Kołobrzegu.

Przypomnijmy:

Pomorze Zachodnie jako pierwszy region w Polsce zakupił hybrydy, które wyprodukował NEWAG S.A. Łączny koszt zakupu dwóch pojazdów to 49,2 mln zł. Każdy z nich jest wyposażony w 150 miejsc.

Pojazdy dwunapędowe łączą najważniejsze zalety pojazdów elektrycznych, czyli wysokie przyspieszania i brak emisji spalin oraz pojazdów spalinowych wyposażonych w przekładnię elektryczną, jaką jest możliwość poruszania się po liniach niezelektryfikowanych. A tych na Pomorzu Zachodnim jest wciąż 40%.

Hybrydy pozwolą obsługiwać trasę Szczecin Gł. – Kołobrzeg – Koszalin bez przesiadek. Podobnie na zmodernizowanej linii kolejowej nr 210 Szczecinek – Runowo Pomorskie, obsługując bezpośrednią relację Szczecin Gł. – Szczecinek przez Stargard, Drawsko Pomorskie, Złocieniec i Czaplinek.

Województwo Zachodniopomorskie na inwestycje taborowe w ostatnich 10 latach wydało łącznie ponad 1 mld zł. Zakupy w znacznej większości były sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Pociąg
21 stycznia 2021r. odbędzie się pierwsza prezentacja hybrydowych pociągów w woj. zachodniopomorskim.Foto: Adam Kupniewski