Witamy w podsumowaniu pierwszej połowy listopada w powiecie gryfickim. Poniżej skrót najważniejszych informacji, zarówno w formie podcastu (do odsłuchania), jak i w formie tradycyjnej.

W sobotę 04.11.2017 w Prywatnej Językowej Szkole Podstawowej w Gryficach odbył się I Gryficki Turniej Szachowy z Okazji Święta Niepodległości. Na liście startowej zawodów stanęło 38 zawodników. Po 9 rundach rozgrywanych systemem szwajcarskim, na najwyższym stopniu podium stanął Tobiasz Smal, reprezentujący UK Szach Gryfice, który uzyskał 8 punktów. Drugie miejsce, z takim samym wynikiem, zdobył Jakub Kubiak z UKS Szach Gryfice. Trzecie miejsce z dorobkiem 6.5 punktów zajął zawodnik z Wolina – Tadeusz Twarogiel. Dodatkowo przyznano nagrody w kategoriach: junior, juniorka, najlepszy gryficzanin i najlepsza kobieta, które zostały przyznane odpowiednio: Bartłomiejowi Hryniewskiemu, Malwinie Naglackiej, Jakubowi Kubiakowi i Klaudii Jędruszek-Farinha.

I Gryficki Turniej Szachowy z Okazji Święta Niepodległości

Akcja znicz podsumowana. Tegoroczna edycja ogólnopolskiego wydarzenia organizowanego w celu zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach trwała przez 7 dni od 27 października do 2 listopada 2017. Przez ten czas na drogach odbywały się wzmożone kontrole. Na terenie powiatu gryfickiego zatrzymano 117 kierowców, którzy przekroczyli prędkość oraz 4 pod wpływem alkoholu. W tym czasie na drodze powstało 16 kolizji drogowych, w tym jedna ze skutkiem śmiertelnym. Podczas akcji “Znicz” pod lupę wzięto również pieszych. Brak odblasków, chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni czy też przechodzenie przez jezdnie w niedozwolonym miejscu – to główne popełniane przez nich wykroczenia. Mandat otrzymało 5 osób.

Akcja „Znicz” podsumowana

Zostajemy w temacie drogowym. Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 102. Od 9 listopada do 31 maja 2018 r. planowany jest objazd na drodze Łukęcin-Lędzin, w związku z przebudową mostu na Kanale Dreżewo. Objazd do Lędzina o długości prawie 12 km prowadzi przez Śliwin, Ninikowo i Karnice. Rozpoczęcie robót zaplanowano na okres jesienno-zimowy z uwagi na małe natężenie ruchu. Wiąże się to natomiast z wydłużeniem czasu realizacji inwestycji, w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w tym okresie, która ma zostać ukończona do końca maja.

Objazd na drodze wojewódzkiej nr 102

W sobotę 4 listopada w gryfickim Centrum Rozrywki Rodzinnej Kapitol odbył się koncert Artura i Jeremiego Sikorskich – wchodzących gwiazd polskiej muzyki. Tym razem mieli okazję zaprezentować się lokalnej publiczności w ramach trasy koncertowej promującej płytę “Odetchnij” Bracia Sikorscy stworzyli fantastyczną atmosferę, dając dużo radości fanom. Ci natomiast, w ramach rewanżu za pełnych emocji 90 minut, śpiewali wspólnie z nimi każdą piosenkę. “Było doskonale” – to chyba jeden z najczęściej powtarzanych sloganów, jakie można było usłyszeć po gryfickim koncercie.

Artur i Jeremi Sikorscy wystąpili w gryfickim Kapitolu

“Życie ma tyle kolorów, ile potrafimy w nim znaleźć” – to tytuł wystawy malarskiej przygotowanej przez Fundację Barwne Życie, która zostanie otwarta w Sali Wystawienniczej w Rewalu. Jednym z celów fundacji jest organizacja cyklicznych spotkań pasjonatów malarstwa oraz wystaw malarskich. Na wystawie w Rewalu znalazły się obrazy m.in.: Krystyny Badochy, Wacława Kowalskiego i Joli Ćwirko. Różnorodne, ciekawe, barwne, tajemnicze – tak można określić dzieła, które od 9 listopada mogliśmy zobaczyć w Sali Wystawienniczej przy ul. Słowackiego 1 w Rewalu.

Wernisaż wystawy malarskiej w Rewalu

To nie koniec wiadomości związanych z kulturą. W Galerii Feininger w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury została otwarta wystawa pt. „Wokół pasji i talentu”. Siłą tej wystawy jest różnorodność. Autorzy prac zajmują się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, fotografią, rzeźbą, rękodziełem, sztuką użytkową, co obrazuje wielość trzebiatowskich talentów. Swoje pasje artystyczne zaprezentowało 22 artystów. Wystawa potrwa do 15 grudnia 2017.

„Wokół pasji i talentu” – otwarcie wystawy w Galerii Feininger

Delegacja gryficzan wyjechała na Marsz Niepodległości w Warszawie. Zapytani, który to już raz odpowiadają zdecydowanie “Nie ostatni raz, nie pierwszy”. Jak co roku Gryficzanie pełnili służbę w Straży Marszu Niepodległości, czyli w jednej z najlepiej wyszkolonych formacji logistyczno-zabezpieczających (w tym roku aż w 3 rodzajach plutonów). Tegoroczni uczestnicy maszerowali pod hasłem „My chcemy Boga”.

Gryficzanie pojechali na Marsz Niepodległości do Warszawy

Karnickie Żurawie to uroczystość, w czasie której wyróżnione zostają osoby i organizacje sprzyjające gminie oraz przyczyniające się do jej rozwoju i promocji. W tym roku wydarzenie organizowane jest w gminie Karnice po raz drugi. Pomysłodawcą i organizatorem jest Wójt Gminy Karnice – Lech Puzdrowski. Uroczysta gala odbędzie się 3 grudnia 2017 r. o godzinie 17:00 w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Karnickie Żurawie 2017

Za nami obchody 99. rocznicy niepodległości Polski. Kolejny już raz zostały one podzielone na część poranną, którą zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic oraz wieczorne obchody na Placu Zwycięstwa. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz głazem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak co roku, kulminacyjnym punktem porannych uroczystości okazał się VIII Bieg Niepodległości, w którym tym razem wzięło udział aż 153 zawodników. W kategorii dzieci do lat 6 zwycięzcą został Michał Rogiński, najmłodszym uczestnikiem był Piotr Skiba z rocznika 2014, z kolei najstarszym zawodnikiem pan Albin Kółeczko – sybirak urodzony w 1937 r. Zwycięzcą w kategorii open został Adrian Zawadzki, a najliczniejszą rodziną, która wystartowała w biegu była rodzina państwa Hamadyk. Dalsze obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 18:00 od uroczystej Mszy Świętęj z udziałem pocztów sztandarowych, po której orkiestra Red Swing Low poprowadziła przemarsz na Plac Zwycięstwa. Po oficjalnych wystąpieniach przedstawicieli władz, złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem na gryfickim placu.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gryficach

“Gryfy w Europie” to projekt poświęcony mobilności zawodowej młodzieży. Wzięło w nim udział piętnaścioro uczniów z Technikum Obsługi Turystycznej ZSP im. Czesława Miłosza w Gryficach. Uczniowie wzięli udział w dwutygodniowych praktykach zawodowych w Riolo Terme we Włoszech, po zakończeniu których uzyskali międzynarodowe zaświadczenie odbycia praktyk zagranicznych respektowane w krajach Unii Europejskiej. Kolejny wyjazd zaplanowany jest w przyszłym roku dla uczniów Technikum Ekonomicznego. Praktyka zagraniczna odbędzie się w Irlandii.

Zobacz jak uczniowie ZSP im. Czesława Miłosza podbijają Włochy

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach już po raz drugi wyjechali do Hiszpanii w ramach realizowanego projektu Erasmus +. Łącznie jest to siódma mobilność, w której wzięła udział młodzież „Chrobrego”. Dotychczas grupy udawały się do Włoch, Rumunii, Turcji. Hasłem tegorocznego wyjazdu była „Bioróżnorodność w sztuce, muzyce i literaturze”. Podczas pięciodniowej mobilności uczniowie brali udział w warsztatach związanych z tematem projektu, jak również wycieczkach do najciekawszych miejsc Andaluzji, np. do stolicy regionu – Sevilli. Poza tym była to okazja do nawiązania znajomości z zagranicznymi kolegami, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.

W piątek 17 listopada w gryfickiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską – autorka m.in. bestselerowych powieści historycznych “Korona śniegu i krwi” oraz “Północnej drogi”. Dzięki dużej otwartości i charyzmie pisarki, wydarzenie przebiegło w nadzwyczaj pozytywnej atmosferze. Prawie trzygodzinne dyskusje o literaturze, historii i dalszych planach dopełniły rozmowy z prowadzącym spotkanie, Michałem Ostrowskim – znanym w regionie rekonstruktorem i pasjonatem historii. Spotkanie zakończyło się niespodzianką w postaci informacji przekazanej przez panią Elżbietę o rozpoczęciu prac nad scenariuszem do serialu historycznego, który w najbliższym czasie ma powstać na podstawie opowieści zawartych w książkach autorki.

 

Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską – relacja

 

 

Poprzedni artykułCecyliada 2017
Następny artykuł„W krainie poezji śpiewanej” – koncert