Ćwiczenia ratownicze, prezentacja sprzętu strażackiego i przede wszystkim aktywny, letni wypoczynek pod okiem wyszkolonej kadry. Zachodniopomorska i ukraińska młodzież weźmie udział w integracyjnym obozie pod hasłem „Wszyscy jesteśmy strażakami!”.

Letni wypoczynek dla prawie 70-osobowej polsko-ukraińskiej grupy młodzieży organizuje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W obozie wezmą udział dzieci w wieku od 10 do 16 lat,  liderzy lokalnych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Organizacja na ten cel otrzymała dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. W środę, 27 lipca 2022 r. została podpisana umowa.

– W obozie wezmą udział członkowie polskich oraz ukraińskich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. To szansa na integrację, ale przede wszystkim aktywny, wakacyjny wypoczynek połączony ze zdobywaniem praktycznych umiejętności. Mam nadzieję, że będzie to ciekawe i inspirujące doświadczenie dla młodzieży, być może przyszłych strażaków – mówi  marszałek Olgierd Geblewicz.

Obóz rozpocznie się 2 sierpnia i potrwa 7 dni. Młodzież zostanie zakwaterowana w bazie Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. Placówka jest do tego świetnie przygotowana – realizuje profil mundurowy, jest internat, boiska, tor przeszkód i siłownia.

W trakcie letniego wypoczynku, oprócz integracji i aktywności na świeżym powietrzu, uczestnicy obozu będą uczyć się obsługi sprzętu pożarniczego, musztry czy pierwszej pomocy. Zaplanowano też wykład na temat polskiej i ukraińskiej historii straży pożarnej. Jak podkreśla Piotr Dolata, dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Szczecinie szkolenie ochotnika strażaka należy rozpocząć od dzieci i młodzieży, gdyż wówczas po kilku latach szkolenia ratownik MDP, przechodząc do grupy seniorskiej zna zasady panujące w ratownictwie, potrafi udzielić pomocy, obsługiwać sprzęt techniczny.

Zadanie koordynuje Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

MŁODZIEŻOWE DRUŻYNY
Zachodniopomorska i ukraińska młodzież weźmie udział w integracyjnym obozie pod hasłem „Wszyscy jesteśmy strażakami!”. Foto: wzp
Poprzedni artykułWarsztaty edukacyjne z klockami Lego
Następny artykułDom dla Dzieci nr 2 w Gryficach otwarty