W powiecie gryfickim stopa bezrobocia wynosi 7,6%, co przekłada się na 1,3 tysiąca osób bezrobotnych zarejestrowanych. W powiatach łobeskim, choszczeńskim i białogardzkim, poziom bezrobocia przekracza 15%.

Najlepsza sytuacja jest w Szczecinie, Świnoujściu oraz powiatach goleniowskim, polickim i kołobrzeskim, gdzie stopa bezrobocia nie przekracza 5% – i jest niższa niż średnia na pozostałym obszarze kraju.

Według najnowszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, w marcu stopa bezrobocia w zachodniopomorskiem wyniosła 7,1% i w stosunku do 2021r. spadła o 1,5 pp.

Dla wschodniej i centralnej części regionu – obszarów popegeerowskich – tzw. Specjalnej Strefy Włączenia – marszałek Olgierd Geblewicz stara się o większe fundusze UE na inwestycje i działania społeczne. Rządowe decyzje przekreśliły te plany, a w latach 2021-27 Pomorze Zachodnie ma otrzymać o 103 mln euro funduszy unijnych mniej niż wynikało by z wcześniej przyjętego algorytmu.

Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w województwie zachodniopomorskim jest 56,2% długotrwale bezrobotnych, 86,65% bez prawa do zasiłku i 36,1% bez kwalifikacji zawodowych. Duży odsetek bo 28,7% bezrobotnych stanowią osoby powyżej 50 roku życia.

BEZROBOCIE 2022 początek
Foto: wzp
Poprzedni artykułMistrz Polski Sławomir Szafrański na spotkaniu w Rewalu
Następny artykułZłóż wniosek i sfinansuj do 85% wydatków