Prezydent Andrzej Duda w środę 20 listopada 2019r. odwiedził Brojce, gdzie spotkał się z mieszkańcami powiatu gryfickiego i gośćmi z całej Polski. Wizyta głowy państwa w naszym powiecie zakończyła rozpoczętą w trakcie kampanii prezydenckiej serię wizyt we wszystkich polskich powiatach.

Dzisiaj Państwa powiat – powiat gryficki – Państwa miejscowość, to jest ostatni powiat w Rzeczypospolitej, którego jeszcze nie odwiedziłem, a który zamyka tę wielką podróż odwiedzin we wszystkich powiatach. Mogę śmiało powiedzieć – tak, byłem wszędzie, w każdym powiecie – mówił Prezydent Andrzej Duda w Brojcach.

Środowe spotkanie w Brojcach poprzedzone było wizytą w Trzęsaczu w Gminie Rewal, gdzie prezydent zwiedził ruiny kościoła pw. św. Mikołaja. Andrzeja Dudę powitali przedstawiciele władz, mieszkańców gminy i tłum widzów. Mimo iż wizyta była dość krótka, znalazł się czas na przywitania, uściski i pamiątkowe zdjęcia.

Prezydent Andrzej Duda w Brojcach
Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Trzęsaczu. Foto: Gmina Rewal

Prezydent RP przyjechał do Brojc na zaproszenie wójta Michała Zinowika. W swoim przemówieniu dziękował wójtowi za zaproszenie i obiecał wesprzeć gminę w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej, w której się znalazła.

Panie Wójcie, jest tutaj Pani Minister, która jest z tej ziemi, jest Pan Minister, który również jest z ziemi zachodniopomorskiej, jestem ja – pomożemy, może jakoś to będzie – obiecywał Andrzej Duda.

Proszę Państwa, to nie jest żart. Rzeczywiście postaram się Państwa wesprzeć i myślę, że moi współpracownicy, którzy znają tę ziemię, którzy są stąd, z zachodniopomorskiego, pomogą mi w tym, żebyście Państwo te pieniądze rzeczywiście otrzymali – mówił dalej Prezydent.

Prezydent Andrzej Duda w Brojcach
Prezydent Andrzej Duda w otoczeniu harcerzy ze Związku Drużyn ZHP “Rega” Gryfice.

Prezydent wspominał również o rozwojowych szansach województwa zachodniopomorskiego. Przypomniał, że niedawno wybudowano w województwie drogę ekspresową S6, która jest dla regionu ogromną szansa rozwojową, ale jest też szansą dla powiatu gryfickiego i gminy Brojce.

Po wielu, wielu dziesięcioleciach oczekiwania macie Państwo wreszcie drogę ekspresową, która tutaj dotarła. Ta trasa S6, która idzie tutaj od Szczecina to jest ogromna szansa rozwojowa dla województwa zachodniopomorskiego, ale także i dla tego powiatu i dla Państwa gminy – stwierdził.

Liczę na to, że wkrótce wokół tej drogi powstaną inwestycje, powstaną zakłady pracy, będą nowe miejsca pracy, będą podatki, które będą do kasy gminnej spływały, które będą zasilały Państwa samorząd i będą umożliwiały realizację takich inwestycji, które tutaj Państwu rzeczywiście są bardzo potrzebne – zapewnił.

Prezydent Andrzej Duda w Brojcach
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Brojce w Powiecie Gryfickim.

Prezydent podczas spotkania w Brojcach powiedział też, że w wielu wymiarach przez ostatnie lata udało się Polskę zmienić, ale wiele jeszcze pozostało do zrobienia, m.in. zmiany w sądach.

Wiem, bo już mi dzisiaj o tym mówiono: sądy. Tak, proszę Państwa, trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce. Tak, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe, a tak niestety mówią cały czas. To się musi zmienić, dlatego że wymiar sprawiedliwości jest jedną z trzech władz – mówił.

Jeżeli społeczeństwo powszechnie mówi, że jeden z trzech filarów chwieje się, że jest niesprawiedliwy, nieuczciwy, to znaczy, że absolutnie wymaga gruntownej, fundamentalnej reformy. I ta reforma musi być dokonana – zapewnił.

Prezydent Andrzej Duda w Brojcach
Prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Brojc na zaproszenie wójta Michała Zinowika. Foto: Starostwo Powiatowe w Gryficach.