W środę 11 września 2019r. w Centrum Edukacyjnym Top Link odbyło się arcyciekawe spotkanie poświęcone wpływowi szachów na rozwój młodych ludzi. Licznie zgromadzone dzieci brały udział w symultanie z mistrzem międzynarodowym Janem Przewoźnikiem oraz wraz z rodzicami chętnie rozwiązywały łamigłówki logiczne przygotowane przez Arkadiusza Więcko. Główną częścią spotkania był wykład poświęcony wpływowi szachów na rozwój młodych ludzi.

Uczestnicy dowiedzieli się z prezentacji, że gra w szachy pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój zdolności matematycznych i polepszenie wyników w nauce, lecz również rozwija szereg umiejętności miękkich pożądanych w świecie biznesu i dynamicznie zmieniających się realiach. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • świetne gospodarowanie czasem,
  • kreatywne myślenie,
  • przewidywanie konsekwencji podejmowanych działań,
  • planowanie.

Nic wiec dziwnego, że coraz więcej szkół, w tym gryficka Prywatna Szkoła Podstawowa Top Link, wprowadziło do swojej oferty edukacyjnej nauczanie szachów od najmłodszych lat.

Szachiści obalili również negatywne przekonanie związane z „refleksem szachisty” grając partię na 2 minuty, w której czasem w ułamki sekundy należy wymyślić i wykonać najlepsze posunięcie, mając na uwadze sytuacje na szachownicy i plany przeciwnika.

Wrażenia po spotkaniu były bardzo pozytywne, a rodzice, których dzieci dopiero rozpoczynają przygodę z szachami nie kryli zdziwienia, że szachy i zajęcia szachowe są ciekawe i mogą dać dają tak wiele młodym adeptom.

Połączenie zabawy z wartościowym przekazem okazało się strzałem w dziesiątkę, a dyskusje i wymiany poglądów trwały jeszcze przez długi czas po zakończeniu całego wydarzenia.