Od 10 września 2021 r., na terenie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów działa Punkt Kontroli Granicznej, w którym pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzają kontrole przesyłek roślin, produktów roślinnych i przedmiotów wprowadzanych na teren Unii Europejskiej z krajów trzecich.

Punkt powstał na terminalu Cargo na wniosek wojewody zachodniopomorskiego, po otrzymaniu ze strony UE potwierdzenia spełnienia wymagań dla punktu kontroli fitosanitarnych.

To dopiero trzeci taki punkt kontroli granicznej zlokalizowany na terenie lotniska w Polsce – pozostałe dwa znajdują się w Warszawie i Rzeszowie. Ze względu na odległość podmioty z województwa zachodniopomorskiego i Zachodniej Polski często były zmuszone korzystać z kontroli na terenie Niemiec. Uruchomienie punktu kontroli w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów to również impuls rozwojowy dla naszego regionu i samego lotniska. Zachęcamy podmioty zajmujące się obrotem roślinami, sadzonkami, owocami i warzywami, które podlegają kontroli fitosanitarnej do korzystania z punktu przy porcie Szczecin-Goleniów – mówił wojewoda Bogucki.

Głównym celem działania punktu jest zapobieganie wprowadzania na teren Unii Europejskiej agrofagów, czyli patogenów, szkodników i chwastów obniżających plony roślin uprawnych – powiedziała Barbara Hawrył, wojewódzka inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

Dziękuję Panu wojewodzie i urzędowi wojewódzkiemu za wsparcie. Liczymy na to, ze otwarcie punktu ożywi ruch i zaczną pojawiać się tu samoloty z towarami fitosanitarnymi. Wszystkie służby niezbędne do wykonywania odpraw teraz znajdują się na terenie lotniska, co czyni port bardziej atrakcyjnym dla importerów – zaznaczył prezes Dziadosz.

PUNKT KONTROLI
Na terenie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów działa Punkt Kontroli Granicznej. Foto: ZUW
Poprzedni artykułEuropejskie Dni Dziedzictwa w Niechorzu
Następny artykułXVIII CROSS MOKASYNA wystartuje 29 września 2021