W styczniu 2021 roku Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz apelował do premiera, by pomagać mieszkańcom w powrocie do zdrowia po COVID-19 i w tym celu otworzyć zamknięte od listopada uzdrowiska. Dziś już wiemy, że program rusza.

W styczniu br. pisaliśmy o tym, że marszałek Olgierd Geblewicz wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wskazywał, że rehabilitacja lecznicza to wielkie wyzwanie, z którym nie można czekać do końca pandemii.

Przypomnijmy:

 „Na wsparcie w wychodzeniu ze skutków COVID-19 czekają tysiące Polaków. Może w tym pomóc doświadczenie, wiedza i potencjał polskich uzdrowisk, które dysponują wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną i specjalistycznym sprzętem rehabilitacyjnym. Konieczne są jednak natychmiastowe decyzje rządu. Otwórzmy więc uzdrowiska, pomóżmy mieszkańcom w powrocie do zdrowia po COVID-19” – apelował marszałek Olgierd Geblewicz.

Problemy z oddychaniem czy powikłania kardiologiczne to tylko niektóre ze skutków przebycia COVID-19. Jak wskazują specjaliści pulmonologii czy kardiologii, wiele osób wymaga wręcz dalszej opieki i czasu, by wrócić do zdrowia. W ocenie marszałka Olgierda Geblewicza mogą w tym pomóc uzdrowiska, ale te od początku listopada 2020 roku – decyzją rządu – zostały zamknięte. W ocenie marszałka prowadzone obecnie przez Ministerstwo Zdrowia analizy rozszerzenia pilotażu programu rehabilitacji osób, które przebyły COVID-19, o czym poinformowano Unię Uzdrowisk Polskich, powinny zostać wykonane jak najszybciej. W ocenie zachodniopomorskiego marszałka taki program powinien mieć charakter narodowy.

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego marszałek Olgierd Geblewicz wskazał na konieczność umożliwienia Narodowemu Funduszowi Zdrowia wykorzystania posiadanej bazy lecznictwa uzdrowiskowego od dnia 11. stycznia 2021 r. na cele związane ze zwalczaniem skutków epidemii, a w szczególności na realizację lecznictwa uzdrowiskowego dla osób, które poddały się testowi na obecność SARS-CoV-2 lub wyraziły zgodę na wykonanie szczepienia w jednostce w trakcie pobytu.

List został skierowany także do Ministerstwa Zdrowia.

Teraz już wiemy, że program rusza, bowiem czytamy na stronie marszałka:

W poniedziałek 12 kwietnia br. szybka odprawa z dyrektorami uzdrowisk oraz dyrektorami wydziałów zdrowia i turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Rząd zainspirował się naszymi postulatami z 7 stycznia br. – rusza program rehabilitacji pocovidowej w uzdrowiskach!

RUSZA REHABILITACJA POCOVIDOWA
Marszałek Olgierd Geblewicz poinformował, że rusza program rehabilitacji pocovidowej w uzdrowiskach. Foto: WZP
Poprzedni artykułW powiecie gryfickim odstrzelą ok. 3000 dzików
Następny artykułWojewoda zachodniopomorski o dofinansowaniu z RFIL