Zmiany w przepisach dotyczące opieki nad zwierzętami wejdą w życie od 10 kwietnia br. Za brak kagańca oraz smyczy można zapłacić niemały mandat. Zasady będą obowiązywały zgodnie z rozporządzeniem z dnia 26 marca 2021 roku.

Wyjście na spacer właściciela ze swoim pupilem bez przestrzegania zawartych w rozporządzeniu zasad, może kosztować go od 250 do nawet 500 złotych.

Tak mówią nowe przepisy, które zaczną obowiązywać lada dzień.

Zgodnie z rozporządzeniem z 26 marca 2021 roku zaostrzone zostaje prawo dotyczące spacerów z psami, a wejdzie ono w życie 10 kwietnia br.

Ważną kwestią jest fakt, że opiekun to nie tylko właściciel psa, ale również osoba, która akurat jest z psiakiem na spacerze czyli w danej chwili sprawuje nad nim opiekę.

Konkretne prawa dla zwierząt to także wymierna i większa odpowiedzialność dla ich właścicieli, mówią służby i stąd takie decyzje.

Jak dodają autorzy rozporządzenia jeżeli pies będzie rasy uznawanej powszechnie za agresywną i nie zostaną zastosowane zasady z rozporządzenia, kary będą jeszcze bardziej dotkliwe. Dotyczy to również pupilów ras, które nie zostały wpisane na listę niebezpiecznych, ale mają agresywne usposobienie.

Znawcy tematu wymieniają tu głównie amstaffa czy dobermana, ale warto też dodać, że za 60 procent pogryzień i napaści na dzieci w Polsce odpowiadają kundle.

W takich przypadkach, kiedy dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia innych osób, mandat będzie wynosił od razu 500 złotych.

Karani będą również opiekunowie piesków za brak kagańca i smyczy podczas przewożenia zwierzęcia publicznymi środkami transportu oraz w sytuacjach, gdy pies jest trzymany na nieogrodzonej posesji, a nie ma smyczy czy kagańca.