W czwartek 19 stycznia br., przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego spotkali się z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Gryficach, gmin Powiatu Gryfickiego oraz budżetowych jednostek organizacyjnych z terenu powiatu gryfickiego, by omówić szczegóły Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz zmiany w Rządowym Funduszu Polski Ład: Programie Inwestycji Strategicznych.

Warsztaty odbyły się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gryficach.

Spotkanie z samorządowcami poprowadzili: Anna Pawlak – regionalny dyrektor ds. inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Krzysztof Rumianowski – specjalista w BGK.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy w odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i ochrony przed degradacją i niszczeniem. Dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będących w posiadaniu gminy, powiatu czy województwa lub jednostki organizacyjnej im podległej. Dofinansowanie przyznane w ramach programu może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostkę samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace. Może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to 2%. Wnioski można składać w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej z trzech kategorii:

  •  do 150 000 zł,
  • do 500 000 zł,
  • do 3 500 000 zł.

Termin składania wniosków – do 31 stycznia 2023 roku. Budżet przewidziany na cały kraj to kwota 3 mld zł.

Poprzedni artykułCentrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie otwarte
Następny artykułW Mrzeżynie zagrała Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy