Na lokalnych portalach społecznościowych pojawił się temat komentarza Doroty Schrammek – asystentki posła Artura Łąckiego, pod memem opublikowanym przez jednego z mieszkańców, na swoim prywatnym profilu. Sytuacja wywołała falę oburzenia.

Obrażeni poczuli się mieszkańcy Gminy Brojce. Pod screenem przedstawiającym wspomniany mem, pojawiło się wiele niewybrednych komentarzy i cała sprawa nabrała niemiłego wymiaru.

memDo sytuacji na swojej stronie odniósł się wójt Gminy Brojce Michał Zinowik. Wystosował też list do posła Artura Łąckiego.

W związku z pojawieniem się w mediach społecznościowych treści wykluczających, dyskryminujacych i obraźliwych w stosunku do wszystkich mieszkańców Gminy Brojce, do bezpośredniego przełożonego pracownika gryfickiego biura poselskiego przesłałem list potępiający tego typu postawy. Nie godzę się na pogardę wobec drugiego człowieka. Nie godzę się na dyskryminację i poniżanie mieszkańców Gminy Brojce.

Wyrażam swój kategoryczny sprzeciw wobec szkalowania mieszkańców Gminy Brojce i każdej osoby, tylko z powodu dokonania takiego lub innego wyboru w trakcie głosowania do jakiegokolwiek organu władzy. Nikt nie ma prawa pogardliwie oceniać naszych decyzji. To podstawowe prawo obywatelskie – fundament demokracji. Dotyczy to wszystkich stron sporu politycznego. Jednocześnie dziękuję WSZYSTKIM mieszkańcom Naszej Gminy za udział w wyborach, niezależnie od tego kogo Państwo poparliście. Wspólnie daliśmy świadectwo, że sprawy naszej Ojczyzny nie są nam obojętne.

Niezależnie od wyniku wyborów, naszą powinnością, wypływającą z ludzkiej godności, jest wzajemny szacunek” – napisał Wójt.

Na list oraz reakcję wójta Gminy Brojce Michała Zinowika, odpowiedział Artur Łącki – poseł na Sejm RP.

Szanowny Panie Wójcie,

Trudno nie zgodzić się z Panem, że okres kampanii wyborczej to czas pełen emocji. To okres, gdy w ferworze rywalizacji padają słowa, których potem niejednokrotnie ich autorzy się wstydzą. I za które przepraszają. Wspomina Pan o „przemyśle pogardy” w kontekście wpisu mojej asystentki Pani Doroty Schrammek. W żaden sposób nie mogę się w nim dopatrzeć – jak Pan to określa – sugestii, jakoby mieszkańcy gminy Brojce nie zasługiwali na szacunek, a ich wybory na akceptację. Zapewniam Pana, że mimo iż trudno mi się pogodzić z wynikami wyborów, to akceptuję i szanuję wolę wyborców. Takie jest prawo demokracji. I jeżeli przyjdzie mi kiedykolwiek kontestować wyniki wyborów, to zawsze będę robił to, nie łamiąc obowiązującego prawa i dobrych obyczajów.

Inna sprawa, co sądzę na temat sposobów używanych przez partię rządzącą, której kandydatem był Andrzej Duda. Mam tu na myśli szkalujące Pana Rafała Trzaskowskiego materiały w TVP i na wszelkiej maści prawicowych fanpage’ach. Dyskusje w podobnym tonie odbywały się również na lokalnych, powiatowych grupach. Byliśmy wyzywani od Volksdojczów, złodziei, szambonurków. Obrażano osoby o innej orientacji seksualnej… Na wszystkie te zachowania dawaliście ciche przyzwolenie. Hejt na naszych działaczy i sympatyków odbywał się także w komentarzach pod wpisami głównych działaczy PiS-u w regionie. Mało tego, dostawaliśmy sygnały o niewłaściwych zachowaniach sympatyków Andrzeja Dudy w stosunku do sympatyków Rafała Trzaskowskiego. Interweniowaliśmy m.in. w gminie Brojce w sprawie zablokowania sąsiedzkiego dojazdu do posesji z powodu wywieszonego baneru naszego kandydata.

Obserwując reakcje, a raczej ich brak, na wszelkie krytyczne, czasami na granicy dobrego smaku, wyszydzające wpisy, przychodzi mi na myśl cytat z ewangelisty Mateusza:

„A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego.”

Proszę, zacznijmy się szanować i przykładajmy jednakową miarę do wszystkich. Ze swojej strony, pragnę przeprosić wszystkich, którzy kiedykolwiek poczuli się urażeni jakąś wypowiedzią moją bądź moich współpracowników. Zapewniam, że nie mieliśmy nigdy intencji by kogokolwiek urazić.

Mając to wszystko na uwadze, z prawdziwą przyjemnością i pełnym przekonaniem, odpowiadam na Pański apel. Jednoznacznie potępiam i piętnuję wszystkie działania, które mają na celu wykluczenie, obrażenie czy dyskryminację jakiejkolwiek grupy społecznej w Polsce. Liczę, że z podobnym apelem zwróci się Pan do wszystkich parlamentarzystów naszego regionu i wszystkich użytkowników mediów społecznościowych.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich mieszkańców gminy Brojce, a Pana Wójta w szczególności. Zapewniam, że moja propozycja współpracy zawarta w liście skierowanym do Pana po tym, gdy zostałem posłem Ziemi Gryfickiej na Sejm Rzeczypospolitej, pozostaje jak najbardziej aktualna. Drzwi mojego biura są zawsze otwarte zarówno dla Pana Wójta, jak i dla wszystkich mieszkańców gminy Brojce i całego powiatu gryfickiego”.

Artur Łącki Poseł na Sejm RP

Od redakcji:

My Polacy w każdej sytuacji potrafiliśmy i chyba nadal potrafimy wznieść się ponad…Ponad problemy, ponad trudne sytuacje, ponad waśnie. Z pewnością wszystkim nam zależy na tym, aby w kraju panował spokój i pokój, aby żyło nam się lepiej i co najważniejsze – bez podziałów.

Każdy człowiek niezależnie od przekonań, sympatii czy antypatii politycznych, koloru skóry czy też zasobności, jest człowiekiem.

A człowiek, to istota rozumna, która potrafi w formie dialogu i argumentów porozumieć się z drugą osobą. Może czas wspólnie budować podwaliny lepszego życia dla naszych dzieci i wnuków.