XLVII sesja rady Powiatu Gryfickiego z pewnością przejdzie do historii, a to za sprawą niezwykle różnorodnych i silnych emocji, jakie jej towarzyszyły. Była to ważna, bo absolutoryjna sesja i mimo wielu uwag pod adresem Zarządu Powiatu, otrzymał on absolutorium oraz votum zaufania.

Sesja absolutoryjna Rady Powiatu Gryfickiego miała miejsce w piątek 29 lipca br., a w obradach uczestniczyło 16 radnych. Już od samego początku, przy raporcie o stanie powiatu radny Grzegorz Burcza miał szereg uwag do tego dokumentu, które przedstawiał około 2 godzin. Ad vocem głos zabierali również inni radni, ale chwilami dyskusja odbiegała od zasadniczego tematu. Mimo tak wielu uwag pod adresem Zarządu Powiatu i sposobu przygotowania raportu, podczas głosowania radni udzielili votum zaufania zarządowi przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym się. Kolejnym tematem, nad którym pochylili się radni powiatowi było wykonanie budżetu powiatu za 2021 rok oraz udzielenie zarządowi absolutorium.

Po wprowadzeniu jakiego dokonał Ryszard Chmielowicz – starosta powiatu, odczytano decyzję RIO, która pozytywnie oceniła sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2021 rok. Swoje stanowisko przedstawiła również Komisja Rewizyjna punktując błędy, jakie według członków komisji wynikały z analizy dokumentów, ale mimo to rekomendowała udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu. Dyskusja na ten temat była bardzo ożywiona i naturalnie radny Grzegorz Burcza miał cały szereg uwag, co skutkowało tym, że rekomendował swojemu Klubowi Prawa i Sprawiedliwości głosowanie przeciw udzieleniu absolutorium Zarządowi Powiatu. Kiedy okazało się, że wśród 14 radnych głosujących za udzieleniem absolutorium byli Paweł Bereźnicki i Czesław Bukowiec, dwaj radni Klubu PiS, którzy nie zgłosili zastrzeżeń do pracy Starosty i Zarządu, emocje były ta duże, że Grzegorz Burcza – przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Gryfickiego podziękował im za dotychczasową współpracę i życzył powodzenia na nowej drodze politycznej. Czy to oznacza koniec Klubu PiS w tej radzie?

Reasumując starosta Ryszard Chmielowicz oraz Zarząd Powiatu otrzymali od radnych zarówno absolutorium, jak i votum zaufania i mogą pracować nadal nad kolejnymi zadaniami.

Ponadto podczas sesji podjęto między innymi uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Zachodniopomorskiemu, uchwałę w sprawie woli zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Gryfickim i Powiatem Kołobrzeskim, w zakresie powierzenia zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego oraz uchwałę w sprawie rozpatrzenia petycji mieszkańców wsi Bieczyno, Gorzysław, Nowielice, Roby w sprawie remontu drogi powiatowej 3123 Z na odcinku Nowielice Gorzysław.

Poprzedni artykułDom dla Dzieci nr 2 w Gryficach otwarty
Następny artykułW niedzielę startuje IX Gryficka Dziesiątka!