Zapaleniem znicza w mrzeżyńskim porcie, w miejscu, z którego wypłynął w ostatni swój rejs kuter ŚWI -82, rozpoczął się tegoroczny Festyn Rybny. Przedstawiciele gminy Trzebiatów, wraz z Burmistrzem, wiceburmistrzem, radnymi oraz przedstawicielami Zarządu Portu Mrzeżyno i Trzebiatowskiej Organizacji Turystycznej, przenieśli znicz pod pomnik „Tym, co nie wrócili z morza” oraz złożyli kwiaty.

VI już edycja mrzeżyńskiego Festynu Rybnego na Pomorskiej Drodze św. Jakuba to tzw. Święto Flądry, i to właśnie flądra oraz inne ryby odgrywają tu główną (najsmaczniejszą) rolę. Mrzeżyno 3 i 4 sierpnia było „rybnym”, wakacyjnym przystankiem turystów i mieszkańców regionu.

Święto Flądry w Mrzeżynie 2019
Święto Flądry w Mrzeżynie 2019. Źródło: Gmina Trzebiatów

Jarmark rękodzieła, animacje dla dzieci, zajęcia plastyczne były już gotowe o godz. 14:00, jednak oficjalne otwarcie festynu nastąpiło o godz. 17:00, w trakcie którego nagrodzone zostały dzieci rywalizujące w Regatach Żeglarskich o Puchar Burmistrza Trzebiatowa.

Święto Flądry w Mrzeżynie 2019
Święto Flądry w Mrzeżynie 2019

Pierwsza nalana chochla zupy rybnej przez Burmistrza Józefa Domańskiego była momentem kulminacyjnym pierwszego dnia imprezy. Następnie zostali nią poczęstowani uczestnicy festynu. Tylko w sobotę wydano 250l zupy rybnej i 1500 porcji wędzonej ryby. W niedzielę natomiast rybny poczęstunek przygotowali członkowie Trzebiatowskiej Organizacji Turystycznej „Ujście Regi”.

Święto Flądry w Mrzeżynie 2019
Święto Flądry w Mrzeżynie 2019. Źródło: Gmina Trzebiatów

Wszystkim gościom przybyłym do Portu w Mrzeżynie, przez cały weekend, grały i śpiewały zespoły szantowe. Odbyły się również konkursy wiedzy o Morzu, Mrzeżynie i Gminie Trzebiatów, przygotowane przez Przewodników PTTK „Baszta Kaszana”, a GRH „Nałęcz” przygotowała żywą dioramę pt. 80. Rocznica wybuchu II wojny światowej – Wrzesień 1939 r.” Na zakończenie pierwszego i drugiego dnia festynu wystąpił niezawodny duet Firemist, który zatańczył z ogniem.

Święto Flądry w Mrzeżynie 2019
Święto Flądry w Mrzeżynie 2019

Całą imprezę prowadził niezastąpiony i dowcipny duet: Michał Ostrowski wraz z najstarszym czynnym rybakiem Jerzym Jasickim.

Organizatorzy imprezy: TOTUR „Ujście Regi” oraz Gmina Trzebiatów serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej edycji Święta Flądry, turystom, którzy przybyli w tak dużej liczbie oraz Sponsorom i Członkom „Ujścia Regi” za pomoc i przygotowanie zupy rybnej i rybnych przysmaków.