Dożynki, inaczej nazywane Świętem Rolników, obchodzone są po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż. Kiedy ostatni kłos zniknie z pola, świętuje się, dziękując Bogu za szczęśliwie zebrane plony.

Dożynki w dawnej Polsce zwano Świętem Wieńcowym, od najważniejszego ich symbolu – wieńca ze zbóż i kwiatów, który wykonany jest przez rolników. Starano się i tak pozostało do tej pory, aby był on jak najbardziej okazały. Święto plonów obchodzono w Polsce już w XVI wieku. Był to czas, kiedy na naszych ziemiach rozwinęła się gospodarka folwarczna. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele ziemscy. Była to zabawa z tańcami i poczęstunek, w nagrodę za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Żniwa bowiem były zwieńczeniem wielkiego gospodarskiego trudu, od którego efektów, od ilości i jakości zebranych plonów, zależała ludzka egzystencja.

Wieniec dożynkowy uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj. Niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, bywało, że z pomocą innych żeńców. Za nią postępował orszak odświętnie, czyli czysto, ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy.

Tradycja pozostała choć nieco odmieniona, ale korowód, wieńce oraz dziękowanie za plony pozostały. Każdego roku po uroczystościach głównych mieszkańcom towarzyszyła biesiada dożynkowa, niestety w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, włodarze ograniczyli świętowanie do uroczystości oficjalnych.

I tak było w sobotę 12 września 2020 r. w Gryficach. Święto Plonów Gminy Gryfice rozpoczął barwny korowód, który zaprowadził uczestników z Placu Zwycięstwa na mszę św. do Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W uroczystości wzięli udział między innymi: Wicestarosta Powiatu Gryfickiego Waldemar Wawrzyniak, Przewodnicząca Rady Powiatu Gryfickiego Agnieszka Mackojć, Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, Wiceburmistrz Gryfic Marzena Domaradzka, skarbnik Gminy Gryfice Jolanta Mazurek, Przewodniczący Rady Gminy Gryfice Tomasz Kaszlej oraz przedstawiciele Rady Miejskiej.

Obchody Święta Plonów uświetnił koncert kwartetu smyczkowego „Ba-Rock” oraz solistki Lucyny Boguszewskiej z Opery na Zamku w Szczecinie.

Poprzedni artykułNadmorska Kolej Wąskotorowa przedłuża kursy do 20 września
Następny artykułBrązowy medal Edyty Bielskiej na Mistrzostwach Polski Juniorów