Szerokim echem odbiła się wołająca o pomoc informacja z oddziału wewnętrznego gryfickiego szpitala. Sprawą na chwilę obecną zajął się Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych Region Zachodniopomorski.

Jak wiemy od 1 kwietnia gryficka placówka medyczna została zamknięta z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch osób z personelu. Rozpoczęła się tak praca służb sanitarnych, które mają zbadać pacjentów oraz personel i podjąć decyzję, które oddziały pozostają objęte kwarantanną, a które mogą podjąć pracę. W dniu wczorajszym z oddziału wewnętrznego do przestrzeni publicznej dotarła informacja, że personel tego oddziału jest u kresu sił. Wołanie o pomoc padło również ze strony rodzin pracujących tam pielęgniarek.

Wołanie o pomoc

Ludzie pomocy – personel medyczny oddział wewnętrzny – zamknęli nas 1 kwietnia wraz z pacjentami leżącymi, dziewczyny mdleją, pracujemy non stop, śpimy na materacach nikt nam nie chce pomóc, żadnych testów nam nie robili, pomocy bo poumieramy z wycieńczenia, podajcie to dalej prosimy.

Chyba dzwoniliśmy wszędzie, wszyscy mają nas gdzieś, nikt z nami tak naprawdę nie rozmawiał, trzeba to nagłośnić albo tylko telewizja nas ratuje.

Nie mniej rozpaczliwy apel podała do wiadomości publicznej córka jednej z osób z oddziału.

Z tych doniesień wynika, że personel tego oddziału cały czas od 1 kwietnia pracuje przy pacjentach leżących i nie ma zupełnie warunków na godne odbywanie kwarantanny.

Oświadczenie gryfickiego szpitala

Gryficki szpital na swoich stronach wczoraj (sobota 4 kwietnia 2020r.) o godzinie 22:21 wydał oświadczenie, które publikujemy w całości:

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach informujemy, że:

– decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryficach w kwarantannie pozostają 4 oddziały szpitalne: Oddział Chorób wewnętrznych, Oddział Chirurgiczny, oddział Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej, Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii, w których przebywa łącznie 54 pacjentów i 45 osoby personelu medycznego,

– personel przebywający w oddziałach objętych kwarantanną ma zapewnioną pomoc psychologiczną, wyżywienie oraz dostateczną ilość środków ochrony osobistej,

do chwili obecnej wykonano łącznie 30 testów na obecność koronawirusa,

– spośród wykonanych testów stwierdzono trzy przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego oraz u jednego pacjenta,

– do odwołania wstrzymane zostaje świadczenie usług zdrowotnych w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej, w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (Przychodnia z Poradniami) oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym,

– pacjenci z oddziałów nie objętych kwarantanną są zgodnie z zaleceniami lekarskimi wypisywani ze szpitala,

– w dalszym ciągu budynek główny szpitala, budynek tzw. 90-łóżkowy i budynek przychodni pozostają wyłączone z dostępu osób innych niż personel upoważniony przez szpital,

– w dalszym ciągu dział żywienia będzie realizował dostawę posiłków dla pacjentów i personelu w trybie cateringowym.

– obowiązuje forma przekazywania przesyłek dla osób pozostających w budynkach szpitalnych objętych zakazem wstępu i opuszczania – w tej sytuacji wystarczy dokładnie zapakować przekazywane przedmioty (m.in. ubrania, artykuły spożywcze, środki higieniczne, książki itp.), precyzyjnie ją opisać (imię i nazwisko odbiorcy oraz oddział, na którym przebywa) i przekazać pracownikowi Portierni zlokalizowanej przed szpitalem.”

Związek Pielęgniarek zainteresował się tematem

Wynika z tego, że od 1 do 4 kwietnia wykonano 30 testów, na 136 pacjentów oraz 115 osób personelu, które zastały objęte kwarantanną od dnia 1 kwietnia 2020r. i zostały zamknięte wraz z placówką.

Na powiadomienia z zewnątrz tematem zainteresował się OZZPiP Region Zachodniopomorski, który powiadomił o sprawie wojewodę i marszałka województwa i wystosował pismo do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gryficach.

Jak czytamy, Przewodnicząca Zarządu Bogusława Reszko-Szydłowska żąda w piśmie, „aby w trybie natychmiastowym zorganizowano bezpieczny transport celem przewiezienia Pielęgniarek do bezpiecznego miejsca, w którym będą mogły odbyć nakazaną Państwa Decyzją kwarantannę”.

My również zwracaliśmy się do rzecznika prasowego SPZZOZ MEDICAM w Gryficach z prośbą o ustosunkowanie się do przedmiotowej sytuacji, niestety na chwilę obecną nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

szpital

Poprzedni artykułGmina Gryfice i Rewal pomagają Bohaterom
Następny artykuł„Tarcza antykryzysowa to farsa” – reakcje lokalnych przedsiębiorców