Rosnąca liczba osób pracujących zdalnie, zamknięte szkoły i uczelnie to wszystko wpływa na zwiększone zapotrzebowanie na dostęp do internetu, a mieszkańcy obszarów wykluczonych cyfrowo odczuwają najdotkliwiej obecną sytuację.

Orange Polska na terenie Gminy Gryfice buduje sieć światłowodową, w ramach projektu „Szczeciński Część B Orange Światłowód”. Projekt jest realizowany z dofinansowaniem ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Celem inwestycji jest likwidacja internetowych „białych plam” i dostarczenie mieszkańcom ultraszybkiego internetu. W ten sposób zmniejsza się technologiczny dystans w stosunku do lepiej rozwiniętych cyfrowo regionów kraju.

Realizacja projektu rozpoczęła się doprowadzeniem światłowodu do szkół i placówek edukacyjnych zakwalifikowanych do projektu w miejscowościach: Górzyca, Gryfice, Waniorowo, Trzygłów, Niekładź, Prusinowo.

Dzięki temu placówki te mogą już korzystać za pośrednictwem firmy NASK z dostępu do internetu oraz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co umożliwia im rozwój nowoczesnych form kształcenia oraz zdobywanie nowych kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.

Drugi etap projektu to budowa sieci światłowodowej do wytypowanych gospodarstw domowych.

  • GÓRZYCA – podłączono szkołę
  • GRYFICE – podłączono 233 adresy
  • WANIOROWO – podłączono szkołę
  • TRZYGŁÓW – podłączono szkołę
  • NIEKŁADŹ – podłączono 15 adresów
  • PRUSINOWO – podłączono szkołę

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, inwestycja realizowana jest do granicy działek, na których znajdują się budynki jednorodzinne oraz do części wspólnej budynków wielorodzinnych. W drugim przypadku konieczna jest zgoda zarządcy lub współwłaścicieli nieruchomości. Odmowa ze strony właścicieli budynków wielorodzinnych na doprowadzenie sieci do budynku uniemożliwi jej wykonanie.

światłowód
Orange Polska na terenie Gminy Gryfice buduje sieć światłowodową, w ramach projektu „Szczeciński Część B Orange Światłowód”.