Według zapowiedzi od 1 lutego na 6 miesięcy wejdzie w życie „tarcza antyinflacyjna 2.0”. Ma to sprawić, że w portfelach Polaków pozostanie więcej pieniędzy. Tak mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, która miała miejsce we wtorek 11 stycznia br.

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki w 80% wpływ na ceny mają paliwa, w więc czynniki zewnętrzne czyli Rosja i UE.

Ponad połowa ceny prądu (blisko 60 proc.) jest wynikiem polityki klimatycznej Unii. Pierwsza tarcza antyinflacyjna zadziałała i obniżyła ceny paliw z ok. 6 zł do 5,7 zł/l. Tarcza ta ścięła szczyt o ok. 1-1,5 pp – mówił podczas konferencji prasowej premier.

Dlatego też rząd proponuje wprowadzenie „tarczy antyinflacyjnej 2.0”. Ma ona wejść w życie od 1 lutego na okres 6 miesięcy.

A oto główne jej założenia, jakie przedstawił M. Morawiecki na konferencji:

  •  obniżka podatku VAT na paliwa z 23% na 8%
  • obniżka podatku VAT na żywność do 0% (roczny koszt ok. 6-7 mld zł)
  • obniżka podatku VAT na gaz do 0%
  • obniżka podatku VAT na prąd i ciepło obniżony na 4 miesiące do 5%
  • obniżka podatku VAT na nawozy obniżamy na 0%.

Jak powiedział premier nawozy „bardzo mocno ucierpiały na wysokich cenach gazu”, bo to on jest głównym składnikiem ich produkcji i miałoby to swoje przełożenie na koszty żywności.”

– Tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów. To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego – dodał M. Morawiecki.

TARCZA 2.0

Poprzedni artykułPodrobione torebki znanej marki w przesyłce z Turcji
Następny artykułDyżury w Urzędach Skarbowych w zakresie Polskiego Ładu