Gminy i powiaty otrzymają dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to prawdziwa TARCZA DLA SAMORZĄDÓW warta w skali całego kraju nawet 6 miliardów złotych. Do zachodniopomorskich samorządów trafi 302 mln 184 tys. zł. W środę 24 czerwca br., na konferencji prasowej o Funduszu Inwestycji Samorządowych poinformowali minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak oraz wojewoda Tomasz Hinc.

W konferencji udział wzięli także: wicewojewoda Marek Subocz oraz posłowie: Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka. Jak twierdzą samorządowcy wojewódzcy, to bezprecedensowe wsparcia dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce – tak dużego, jednorazowego wsparcia rządu dla samorządów jeszcze nie było – dodają.

– Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także inne działania podejmowane w naszym najbliższym otoczeniu – podkreślała podczas konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pieniądze będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Samorządy (gminy, powiaty i miasta) mogą otrzymać dotacje od 0,5 mln zł do 93,5 mln. W skali województwa najwięcej środków otrzyma Szczecin – 93,5 mln zł. To największa z możliwych kwota dofinansowania.

Środki przypadające na każdą gminę, powiat czy miasto obliczane są wg matematycznego algorytmu. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy, powiaty inwestycji. Kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Preferencje partyjne samorządowców nie mają żadnego znaczenia, pieniądze są dla wszystkich – powiedziała wojewoda Tomasz Hinc

TARCZA DLA SAMORZĄDÓW to także program wsparcia dla polskich małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na podnoszenie zarobków pracowników. Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z TARCZY DLA SAMORZĄDÓW pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych. Pieniądze przyznane samorządom nie muszą być wykorzystane w 2020 roku.

Najwięksi beneficjenci programu:

 • Szczecin – 93.5 mln zł
 • Świnoujście – 21 mln zł
 • Kołobrzeg (gm. miejska) – 8,8 mln zł
 • Koszalin – 8,1 mln zł
 • Stargard (gm. miejska) – 5,97 mln zł
 • Goleniów (gm. miejsko-wiejska) – 5,79 mln zł

Fundusze otrzymają również gminy z Powiatu Gryfickiego:

 • Powiat Gryficki – 1 mln 355.013 złotych
 • Gmina Gryfice – 1 mln 991.352 złotych
 • Gmina Trzebiatów – 957.919 złotych
 • Gmina Płoty – 772.936 złotych
 • Gmina Brojce – 500.000 złotych
 • Gmina Karnice – 500.000 złotych
 • Gmina Rewal – 500.000 złotych.
TARCZA POWIATY
Podział środków w województwie zachodniopomorskim. Foto: UW Szczecin
Poprzedni artykułWojewódzki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Mini Siatkówce im. Marka Kisiela w Gryf Arenie
Następny artykułPomorze Zachodnie: pociągiem nad morze bezpiecznie i szybko