Nietypowy skład pociągu można było zobaczyć w sobotę, 6 marca 2021 r. na trasie linii wąskotorowej z Gryfic do Pogorzelicy. Był to pierwszy w tym roku kurs nadmorskiej kolejki, który w ramach akcji pod nazwą “Towarowym nad morze” wyczarterowała dla miłośników kolei wąskotorowych firma Zrobotyzowani z Warszawy.

Podczas sobotniej wyprawy uczestnicy przejazdu, korzystając z pięknej, słonecznej pogody mieli możliwość sfotografowania nadmorskiej wąskotorówki na tzw. fotostopach, zorganizowanych w kilkunastu najciekawszych plenerach wąskotorowej trasy turystycznej.

W składzie pociągu, oprócz dwóch zabytkowych wagonów pasażerskich, znalazły się dodatkowo 2 stare jednostki towarowe, wykorzystywane przy pracach konserwacyjnych na linii kolejowej, 3 platformy transportowe, przeznaczone do przewozu szyn i wagonów o rozstawie normalnotorowym oraz polewaczka, służąca do oprysków torowisk i poboczy przeciw chwastom. Ten charakterystyczny skład prowadzony był również nietypowo dwiema lokomotywami spalinowymi Lxd2-478 i Lxd2-472.

Przejazdy składami specjalnymi odbywają się w całej Polsce kilka razy w roku i cieszą się popularnością wśród najbardziej zagorzałych sympatyków wąskich torów, którzy zjeżdżają się z najdalszych zakątków kraju. Są one głównym powodem do spotkania się z innymi pasjonatami, porozmawiania na tematy, związane z zabytkowymi kolejkami, ale przede wszystkim niepowtarzalną okazją do zrobienia ciekawych zdjęć i filmów składów pociągów, których już nie można zobaczyć na co dzień na zabytkowych liniach turystycznych.

Do obejrzenia fotorelacji z przejazdu pociągu zapraszamy tutaj.

Źródło: Gmina Rewal

Pociąg był komercyjny i opłacony przez markę Zrobotyzowani, należącą do firmy CarLub – Karol Lubaczewski.