W Trzebiatowie doszło do nieprawidłowości podczas październikowych wyborów samorządowych – takie orzeczenie wydał sąd. 17 stycznia uprawomocniło się sądowe postanowienie o wygaśnięciu 8 mandatów radnych i o powtórzeniu wyborów.

Sąd zajął się sprawą w związku z protestem, zgłoszonym przez KWW “Idziemy Razem”. Decyzja o wygaśnięciu mandatów dotyczy wszystkich radnych powiatowych wybranych z okręgu nr 2 (składającego się z gmin Rewal, Karnice, Trzebiatów i Brojce), a konkretnie radnych Marka Gołuchowskiego, Jana Trafnego, Łukasza Czyrnego, Joanny Duzinkiewicz, Pawła Bereżnickiego, Renaty Korek, Janusza Ławruszko i Grzegorza Szafrańskiego.

Do jakich nieprawidłowości doszło?

Stwierdzono, że w Domu Pomocy Społecznej w Jarominie (Trzebiatów) doszło do nieprawidłowego przeprowadzenia wyborów – źle wydano karty do głosowania, w wyniku czego błędnie policzono głosy. Duża ilość głosów została błędnie uznana za nieważne.

Wystarczy zresztą krótka analiza wyników głosowania do rady powiatu podanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, by zauważyć, że doszło do błędu. Wynika z nich bowiem, że w okręgu nr 2 oddano więcej głosów ważnych, niż oddano ich w ogóle…

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza (https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/320500#results_vote_council)
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza (https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/320500#results_vote_council)

Prawdopodobnie ponowne wybory odbędą się 10 marca – jest to jednak póki co informacja nieoficjalna, ponieważ formalnie dopiero wejście w życie zarządzenia Wojewody o wygaśnięciu mandatów i wyznaczeniu daty powtórnych wyborów powoduje, że radni utracą mandat.

Ponowne głosowanie odbędzie się wyłącznie w DPS w Jarominie. Jak ocenia wicestarosta Powiatu Gryfickiego Waldemar Wawrzyniak – cała sytuacja najprawdopodobniej “nie będzie miała wpływu na zmianę układu sił w tej radzie”.