Z raportu Urząd Transportu Kolejowego pod nazwą „Koleje Wąskotorowe w Polsce 2019”, opublikowanego na początku stycznia 2021 r. wynika, że koleje wąskotorowe wciąż cieszą się ogromną popularnością. W 2019 r. z przewozów wąskotorowych w Polsce skorzystało ponad 900 tys. pasażerów. Liderem przewozowym wśród operatorów linii wąskotorowych na przestrzeni ostatnich lat jest Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

Nazywamy ją „naszą ciuchcią”, jest ogromną atrakcją szczególnie w sezonie letnim nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców powiatu i okolic. Tym bardziej przykro jest mówić o tym, że komuś przeszkadzały tory, po których porusza się „ciuchcia”.

W dniu dzisiejszym (środa 14 kwietnia br.) dokonaliśmy dość nieprzyjemnego odkrycia. Mianowicie na stacji Niedźwiedziska skradziono około 15 metrów szyny z toru objazdowego… Jeżeli ktoś był świadkiem jakichkolwiek podejrzanych zachowań na tejże stacji prosimy o kontakt telefoniczny. Sprawą zajmuje się Gryficka policja”.

Nasza kolejka jest liderem przewozów wąskotorowych w Polsce.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to łączna liczba ponad 187 tysięcy przewiezionych pasażerów w województwie zachodniopomorskim. Dało to jej pierwszą pozycję w Polsce, jeśli chodzi o zestawienie regionalne.

Większość kolei wąskotorowych w kraju obsługuje turystów wyłącznie w sezonie letnim oraz w okresie wakacyjnym. Podobnie jak w latach ubiegłych, szczyt przewozów kolei wąskotorowych przypada na okres od maja do września, a ponad 30% wszystkich pasażerów swoją podróż po wąskich torach zrealizowało w sierpniu.

Niestety, wzrostowej tendencji przewozowej nie dało się utrzymać w 2020 r. z powodu trwającej pandemii COVID-19, która negatywnie wpłynęła na krajową turystykę, uderzając również w koleje wąskotorowe. Mamy jednak nadzieję, że dalsze zaangażowanie operatorów i sympatyków transportu kolejowego, a także współpraca ze strony lokalnych samorządów pozwolą w tym roku ponownie rozbudzić wśród wielu turystów pasję do podróży po wąskich torach.

Mamy też nadzieję, że kradzież szyn zostanie wyjaśniona, a sprawca ukarany. Sezon nadchodzi wielkimi krokami, natomiast „ciuchcia” jest uwielbianym środkiem lokomocji w stronę Morza Bałtyckiego.

UKRADLI SZYNY
Na stacji Niedźwiedziska skradziono ok. 15 m szyny z toru objazdowego.