We wtorek 3 maja br., w Gryficach odbyły się uroczystości upamiętniające 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Właśnie tego dnia w 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.

W związku z obchodami 231. rocznicy podpisania Konstytucji 3 Maja przedstawiciele Powiatu Gryfickiego, Gminy Gryfice oraz Mieszkańcy spotkali się, aby wspólnie uczcić to ważne wydarzenie.

Oficjalny apel z udziałem pocztów sztandarowych rozpoczął się przy Głazie Pamiątkowym Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gryficach, a uczestniczyli w nim między innymi: Waldemar Wawrzyniak – wicestarosta Powiatu Gryfickiego, Agnieszka Mackojć – przewodnicząca Rady Powiatu Gryfickiego, Andrzej Szczygieł – burmistrz Gryfic, Marzena Domaradzka – zastępca burmistrza oraz przedstawiciele lokalnych związków i stowarzyszeń. Kolejnym punktem uroczystości była Msza św. celebrowana w Kościele p.w. WNMP w Gryficach, po czym uczestnicy przeszli korowodem na Skwer Konstytucji 3 Maja, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

Po oficjalnej części uroczystości, Gryficki Dom Kultury zaprosił mieszkańców na kulturalną odsłonę wydarzenia, jakim był program pod nazwą „Czas Poloneza”. Na Placu Zwycięstwa, gdzie odbywała się część artystyczna, pojawili się lokalni wykonawcy. W programie przeplatał się taniec z występami solistów oraz chóru. Głównym punktem programu był wspólny taniec poloneza z udziałem Mieszkańców Gryfic i okazało się, że zatańczyło go 70 par czyli 140 osób. Pogoda dopisała, a uzupełnieniem całości były atrakcje dla dzieci, stoiska z zabawkami i rękodziełem, a także mała gastronomia.

Poprzedni artykułKoncert w TOK „Z klasyką przez Polskę”
Następny artykułKolejne sukcesy Edyty Bielskiej