Realizowany przez województwo zachodniopomorskie projekt Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo będzie liczyła 1,1 tys. km szlaków. Nowobudowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Szlak rowerowy wzdłuż Bałtyku na Pomorzu Zachodnim liczy około 240 km podzielonych na 5 etapów.

Trasa rowerowa Velo Baltica stanowi część europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego.

Orientacyjny przebieg trasy na terenie Pomorza Zachodniego prowadzi m.in. przez następujące miejscowości: Świnoujście – Międzyzdroje – Kołczewo – Międzywodzie – Dziwnów – Dziwnówek – Łukęcin – Pobierowo – Pustkowo – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica – Mrzeżyno – Rogowo – Dźwirzyno – Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Osieki – Iwięcino – Bukowo Morskie – Żukowo Morskie – Darłowo – Jarosławiec – Łącko – Królewo – Złakowo.

Trasa poprowadzona jest drogami rowerowymi, drogami o małym natężeniu ruchu i odcinkami leśnymi. W celu polepszenia standardów, zapewnienia ciągłości trasy rowerowej Velo Baltica oraz poprawy bezpieczeństwa i wygody użytkowników zostało zainicjowanych szereg działań projektowych i budowlanych. Przebudowywane i oznakowywane są stare odcinki, budowane nowe.

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie ogłosił przetarg na wykonanie blisko 8 km szlaku Velo Baltica. To będzie kilka istotnych odcinków na tej trasie.

Między innymi w Gminie Rewal zaplanowano remont drogi leśnej prowadzącej do Pobierowa. Zbudowana ma być licząca blisko 1 km bitumiczna ścieżka rowerowa przez Pobierowo i Pustkowo, a także licząca 2 km asfaltowa trasa z Rewala do Niechorza z oświetleniem. Inwestycje mają także pozwolić na remont  odcinka z płyt betonowych w okolicach Pogorzelicy.

W gminie Trzebiatów powstanie trasa przy drodze leśnej od punktu widokowego na plaży w kierunku Mrzeżyna o długości ok. 720 m. Na tym odcinku nie trzeba już będzie jechać po bruku, gdyż zostanie on wykonany z kruszywa z lepiszczem ekologicznym. Ponadto cała, licząca 40 km trasa od Łukęcina do Dźwirzyna zostanie oznakowana.

4 firmy wzięły udział w przetargu na budowę kolejnego odcinka nadmorskiej Velo Baltica Przypomnijmy, że chodzi o budowę i oznakowanie ścieżek rowerowych w czterech gminach: Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal i Trzebiatów. Kwoty w przetargu wahały się od prawie 6 do 9,8 mln zł. Termin zakończenia robót objętych zamówieniem przewidziano na 15 czerwca 2021r. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

rower ścieżka
W Gminie Rewal zaplanowano remont drogi leśnej prowadzącej do Pobierowa. Foto: UMWZ

Źródło: WZP i PS