Prawie 160 osób wzięło udział w tegorocznej edycji rodzinnego VII Gryfickiego Biegu Niepodległości, którego organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic. Wśród biegacz, znalazło się również trzech dzielnych bohaterów.

Gryfickie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 10:30, kiedy to grono Gryficzan spotkało się pod głazem Marszałka Józefa Piłsudskiego, by oddać Mu należyty hołd. W kolejnych elementach programu obchodów znalazła się m.in. Msza święta w intencji Ojczyzny, uroczystości na placu Zwycięstwa, czy VII Gryficki Bieg Niepodległości. To właśnie ten bieg, podobnie jak poranne uroczystości, organizowany był przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic.

Pragniemy już po raz kolejny obchodzić to święto w sposób radosny, w naszym rodzinnym gronie. Zapoczątkowana kilka lat temu akcja, przypadła do gustu naszym Gryficzanom oraz osobom z terenu naszego województwa. Mogę śmiało stwierdzić, że jest to swoistego rodzaju tradycja. W tym roku, pomimo porannego przymrozku, udział w biegu wzięło 156 osób. Nasz najmłodszy zawodnik miał 8 miesięcy, a najstarszy ponad 59 lat. Udział w biegu brały całe rodzinny, co pokazuje, że moda na bieganie wciąż się utrzymuje- a dzięki temu mogliśmy uczynić z dzisiejszego święta niesamowite wydarzenie. Jednoczymy ludzi, a zarazem widzimy uśmiech na ich twarzach- to jest prawdziwy sens obchodów Narodowego Święta Niepodległości. – mówi Paweł Kamiński, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic.

Najmłodszym zawodnikiem dzisiejszych biegów był Krzyś Wojtkiewicz, a najstarszym pan Mirosław Wójciak. Bieg przebiegał w dwóch kategoriach- w kategorii biegu dla dzieci do lat 6, pierwsze miejsce zajął Filip Wiciński. W kategorii OPEN pierwszy na mecie był Hubert Zientek z klubu Przemol Boxing Team. Nagrodę specjalną dla najliczniejszej rodziny biorącej udział w biegach została rodzina państwa Antonowicz. Każdy z uczestników dzisiejszego biegu otrzymał specjalnie przygotowany na tą okazję pamiątkowy medal oraz dyplom uczestnictwa.

W trakcie biegu niegroźnemu wypadkowi uległ Paweł Nadolski, który po poślizgnięciu się na trasie biegu, został przewieziony do gryfickiego szpitala ze skręconą kostką. Na szczególną uwagę i gratulacje zasługuje trójka młodych chłopaków (Piotr Stachowiak, Piotr Romanowicz oraz Kacper Grządziel), którzy zachowując zasady fair-play zostali przy poszkodowanym, a dopiero po zabraniu go przez karetkę przystąpili do dalszego biegu. Swoją postawą pokazali, że dzisiejszy bieg jest prawdziwie rodzinnym biegiem, a młode pokolenie potrafi jednak pomagać innym.

Jak zapowiadają organizatorzy biegu, kolejnym planowanym biegiem jest akcja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który odbędzie się 26 lutego 2017 roku. Informacje na jego temat ukażą się się w ciągu najbliższych tygodni na łamach naszego portalu, oraz fanpage’u Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic (fb.com/PrzyjacieleGryfic), gdzie również będą prowadzone zapisy.

Część dzisiejszych medali została ufundowana przez Województwo Zachodniopomorskie. Wśród partnerów biegu można znaleźć: Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach, Zakład Usług Komunalnych w Gryficach, Związek Drużyn ZHP „Rega”, NSZZ „Solidarność” podregion Gryfice, gryficki oddział Związku Sybiraków, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Wysoczańscy”. Sponsorami biegu było Nadleśnictwo Gryfice, Bank Spółdzielczy w Gryficach, PKS Gryfice, Intermarche Gryfice, Kasa Stefczyka-oddział w Gryficach.

Wszystkim biegaczom dziękujemy za udział w dzisiejszych biegach oraz zachęcamy do udziału w kolejnych!

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszego wydarzenia (autorstwa Patryka Lubeckiego oraz Wojciecha Jarząba).

Poprzedni artykułNarodowe Święto Niepodległości
Następny artykułMiędzynarodowy Dzień Młodzieży