„Mikołajki Wielokulturowe” odbywają się Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat. Co roku podczas ich trwania proponowane są różne formy warsztatowe i spotkania z przedstawicielami różnych kultur.

W tym roku zaproszenie otrzymała rodzina Dębickich – Romów z Gorzowa Wielkopolskiego, artystów tworzących Cygański Teatr Muzyczny Terno. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Edward Dębicki – kompozytor, pisarz i poeta, wirtuoz akordeonu uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ZŁOTYM MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE POLSKIEJ “GLORIA ARTIS”, nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości i działalności artystycznej. Dzieciństwo i młodość Edwarda Dębickiego związane były z codziennym, cygańskim muzykowaniem. Tabor, w którym wychował się, posiadał orkiestrę, założoną przez jego wujów. Wujowie grali na harfach a Edward Dębicki na akordeonie (miał wówczas 10 lat).

mikołajki wielokulturowe 2019Dzieci usłyszały od zaproszonych gości o życiu w taborze, zwyczajach świątecznych, sposobach zdobienia choinki i tradycjach Świąt Bożego Narodzenia, które są wspólne, gdyż Cyganie w większości są wyznania rzymskokatolickiego. Dzieci wspólnie ubrały choinkę w tradycyjne ozdoby: szyszki, jabłka, orzechy, cukierki, zatańczyły z cygańską tancerką i śpiewały piosenki o zimie, Mikołaju w dwu językach polskim i ukraińskim. Ewa Dębicka (żona Pana Edwarda) przeczytała bajkę napisaną przez Pana Edwarda z książki „Zagubiona droga” napisanej w dwóch językach, po polsku i po cygańsku.

mikołajki wielokulturowe 2019Wokół roztaczał się zapach świerkowego drzewka, korzennych przypraw piernikowych, kutii. To zapachy świąt, które zbliżają się wielkimi krokami. Zarówno dzieci wyznania rzymskokatolickiego, jak i greckokatolickiego, uwielbiają Święta Bożego Narodzenia, najbardziej czekają na gościa specjalnego, a jest nim Mikołaj-Мykоłаj. Wiele jest podobieństw w celebrowaniu świat, w zasadzie różnica tylko w datach.

W „Kawiarni Wędrowiec” spotkały się Panie, które zagłębiały techniki wyszywania haftem krzyżykowym pięknych choinkowych ozdób.

Dziękujemy dzieciom, rodzicom i opiekunom za wspólne spotkanie.

TOK