Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia.

Tradycja malowania jajek w Polsce sięga X w. Są one symbolem pomyślności oraz rodzącego się życia. Stanowią bardzo ważny element Wielkanocy.

Warsztaty Pisankowe w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, marzec 2018, pisanki

Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe. Oprócz malowania jajek tradycją jest również zabawa nazywana „na wybitki”, „w bitki” lub „walatka”, która polega na uderzaniu jednej pisanki o drugą — wygrywał ten, kto stłukł jajko przeciwnika.  Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj.

Warsztaty Pisankowe w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, marzec 2018, pisanki

W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są warsztaty pisankowe, podczas których każdy może spróbować tradycyjnego pisania jajek. Uczestnicy poznawali podczas warsztatów techniki zdobienia woskiem, a następnie barwienia pisanek. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Zdobienie jajek to bardzo precyzyjna praca i oczywiście najlepsze są jajka białe, wtedy naniesiony kolor jest intensywny i wzór pięknie kontrastuje.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z wydarzenia.

 

 

Poprzedni artykułAgencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza na Dzień Otwarty!
Następny artykułUczniowie „Miłosza” o odnawialnych źródłach energii