Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Weź paragon”, organizowanej przez Ministerstwo Finansów cyklicznie od 2002 roku. W tym roku przyglądamy się stacjom benzynowym. Akcja będzie prowadzona od wrześnie do listopada 2016 roku.

wez_paragon_ze_soba

Celem kampanii jest uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego na stacjach benzynowych oraz minimalizowanie strat, jakie niesie ze sobą nierzetelne ewidencjonowanie obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców.

Jedną z najczęstszych nieprawidłowości jest niewydawanie paragonu fiskalnego lub zbieranie paragonów, które nie zostały odebrane przez klienta. W konsekwencji, może dochodzić do wystawiania „pustych faktur” na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych.

„Puste faktury” są to faktury niedokumentujące rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, mające na celu m.in. zawyżenie kosztów działalności gospodarczej oraz zwiększenie podatku naliczonego. Dokumenty te są przekazywane „umówionym” podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w celu wygenerowania kosztów działalności, niemających odzwierciedlenia w rzeczywistości.

– Chcemy uczulić podatników na nadużycia związane z wyłudzaniem podatku VAT. Wystarczy, że każdy z nas tankując paliwo zabierze ze sobą paragon fiskalny, by zapobiec takim sytuacjom. Ważne jest dla nas nawiązanie współpracy z branżą paliwową, dla której również ta kwestia jest ważna. Dlatego partnerami kampanii są między innymi Polska Izba Paliw Płynnych oraz Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowegomówi wiceminister finansów Leszek Skiba.

20160921-wez_paragon

Do współpracy przy tegorocznej akcji ministerstwo zaprosiło organizacje branżowe takie jak Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego i Polską Izbę Paliw Płynnych, a także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i Policję.

Apel

Ministerstwo apeluje również, by w przypadku, gdy stwierdzimy, że sprzedawca nie wydaje paragonów lub zbiera wystawione i nieodebrane paragony fiskalne zgłośmy te nieprawidłowości na numer bezpłatnej infolinii: 800 807 007 lub adres e-mail: powiadom_podatki@mf.gov.pl, które są przeznaczone m. in. do zgłaszania nadużyć występujących na stacjach paliw.

Gorąco zachęcamy wszystkich do zabierania paragonów opuszczając gryfickie stacje benzynowe.

Więcej informacji o akcji znajdziemy TUTAJ

 

Poprzedni artykuł65-lecie Szkoły Podstawowej w Prusinowie
Następny artykułOdwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa!