Setki tysięcy obywateli protestowało w miniony weekend we francuskich miastach przeciwko ostatnim decyzjom prezydenta Emmanuela Macrona i zaostrzeniu restrykcji wobec osób niezaszczepionych. W samą sobotę ponad 100 000 osób wyszło na ulice całego kraju, aby potępić politykę Macrona w kontekście walki z koronawirusem.

Prezydent Macron ogłosił, że od 21 lipca każdy, kto odwiedza kino, teatr, obiekt sportowy lub festiwal z widownią liczącą ponad 50 osób, będzie potrzebował przepustki zdrowotnej potwierdzającej, że jest w pełni zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub jest na niego uodporniony. Natomiast od 1 sierpnia ten sam wymóg zostanie rozszerzony na bary, restauracje, kawiarnie, centra handlowe (ale nie supermarkety), szpitale, pociągi dalekobieżne, autokary i samoloty – w tym od 1 września dla dzieci w wieku od 12 do 17 roku życia.

Zgodnie z projektem ustawy każdy obywatel, który nie będzie w stanie okazać ważnej karty zdrowia może zostać pozbawiony wolności do sześciu miesięcy i dostać grzywnę do 10 000 euro. Natomiast właściciele „zakładów witających społeczeństwo”, którzy nie będą sprawdzać „przepustek klientów” mogą trafić do więzienia na rok i zostać ukarani grzywną w wysokości 45 000 euro.

Poprzedni artykułI ECO Regaty o Puchar Burmistrza Trzebiatowa
Następny artykułGra terenowa „Na szlaku Balitic Pipe” już niebawem