Jeden samorząd dowodzi, że otrzymał okrągłe „zero”, inny natomiast mówi, że pieniądze były. Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w piątek 9 kwietnia br., wojewoda Zbigniew Bogucki przedstawił dane na temat bezzwrotnie przyznanego przez polski rząd dofinansowania zachodniopomorskich samorządów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Na Pomorze Zachodnie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiła kwota 559.193.340 złotych. Środki były przekazywane w III transzach od sierpnia ubiegłego roku i zasiliły wszystkie 113 gmin i 18 powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Te środki popłynęły wprost do samorządów – do społeczności lokalnych. Każdy powiat i każda gmina w naszym województwie otrzymała rządowe wsparcie. To wsparcie otrzymał również Szczecin. Do miasta trafiło ponad 101 mln zł – to więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno kwotę, jak i przeliczenie środków na jednego mieszkańca, niż otrzymały takie miasta, jak Poznań, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Białystok, Lublin, czy Rzeszów. Również w zestawieniu z innymi województwami w przeliczeniu na mieszkańca otrzymaliśmy proporcjonalne do liczby mieszkańców środki, nie ma tu mowy o dyskryminacji naszego regionu” – mówił wojewoda Bogucki.

To nie jedyne rządowe dotacje wspierające samorządy w realizowaniu ważnych zadań. Do regionu wpływają miliony złotych w programach: Maluch+, Senior+, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Lokalnych, Fundusz Autobusowy. Kolejne miliony i miliardy złotych pozwalają na budowę dróg, wspierają przedsiębiorców i pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej, są przekazywane seniorom jako 13. i 14. emerytura oraz pozwalają rodzinom na godne życie dzięki programom: Rodzina 500+, Dobry Start, czy Posiłek w Szkole i w Domu – wspominał wojewoda.

Politycy opozycji mówią, że podział środków jest nierówny, ale zapominają o tym, że kiedy rządzili, to dzielili faktycznie równo: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych nie istniał, więc dzielili po zero, Fundusz Dróg Samorządowych nie istniał – dzielili po zero, Rządowy fundusz rozwoju przewozów autobusowych nie istniał, więc dzielili po zero. Programy Rodzina 500+, Senior+, Maluch+, Dobry Start, Emerytura+ nie istniały, więc również dzielili po zero. Jeśli chodzi o równy podział, politycy PO-PSL byli mistrzami – zawsze dzielili równo – zawsze dawali każdemu zero” – zaznaczył wojewoda Zbigniew Bogucki.

Na zakończenie konferencji wojewoda zaapelował do przedstawicieli opozycji: jeśli macie Państwo dobre pomysły, to zapraszamy. Chcemy współpracować: jestem w kontakcie z ponad 130 samorządowcami i ta współpraca bywa dobra. Więcej odpowiedzialności, więcej współpracy i więcej pracy.

Poprzedni artykułRusza program rehabilitacji pocovidowej w uzdrowiskach
Następny artykułNieporządek na trzebiatowskim cmentarzu