Bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą to ważne zadanie, którego przy wsparciu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego podejmują się co roku specjalistyczne organizacje. Do WOPR WZ na ten cel w tym roku trafiło 160 tys. zł. Przekazanie symbolicznego bonu odbyło się 14 lipca br. na plaży przy molo w Kołobrzegu.
160 tys. zł z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie wspiera realizację zadania „Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych Województwa Zachodniopomorskiego 2021”. Głównym jego celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się, uprawiających sport lub rekreację na obszarach wodnych regionu.
– Wspaniałe wybrzeże, piękne jeziora oraz lasy co roku przyciągają mnóstwo turystów. Z uroków naszego regionu korzystają nie tylko oni, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy z powodu pandemii jeszcze częściej wybierają wypoczynek właśnie na lokalnych kąpieliskach. Aby zwiększyć ich komfort odpoczynku co roku wspieramy specjalistyczne organizacje, które czuwają nad bezpieczeństwem – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Obecnie przy wsparciu marszałkowskich środków WOPR WZ realizuje projekt edukacyjno-naukowy BeSafeBox. W jego ramach, na wyznaczonych stanowiskach, ratownicy prezentują jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy czy obsługiwać defibrylator AED. Można również zbadać swoją efektywność RKO czy poznać trendy zdrowotne.
Be Safe Box odwiedzić będzie można w najbliższych terminach w Czaplinku (16 -18.07) i w Międzyzdrojach (23-29.07). Kolejne terminy i dokładne lokalizacje pojawią się na Facebook WOPR WZ.
– Dzięki wsparciu samorządu województwa na zachodniopomorskich plażach jest bezpieczniej. Specjalistyczny dron podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych „zastępuje” nawet kilkadziesiąt osób. Niedawno taki sprzęt pomógł zlokalizować małe dziecko, które zagubiło się na plaży w Międzyzdrojach. Dron ma zasięg około 3,5 kilometra, jest wyposażony w bardzo dobrą kamerę i reflektor. Wykorzystujemy go w codziennej pracy, choćby do przekazywania plażowiczom komunikatów. Ale przydaje się również podczas akcji nocnych. Ostatnio mieliśmy takie alerty w Mielnie. W razie potrzeby może on także rzucić bojkę ratunkową osobie potrzebującej pomocy – mówił prezes WOPR WZ Apoloniusz Kurylczyk.
Otrzymane dofinansowanie pomoże także m.in. w naprawie pojazdów, łodzi i skuterów wodnych oraz doposażeniu sprzętowym na potrzeby utrzymania gotowości ratowniczej.
W latach 2008-2021 Zarząd Województwa przekazał z budżetu ponad 3 miliony złotych na wsparcie bezpieczeństwa na terenach objętych działaniem Zachodniopomorskiego WOPR.
W bieżącym sezonie 95-ciu ratowników WOPR WZ strzeże łącznie 18 kąpielisk (2 kąpieliska morskie i 16 kąpielisk śródlądowych). W 2020 roku w systemie SZOT zaraportowanych zostało 498 zdarzeń. Do najczęstszych powodów zdarzeń nad wodą w ubiegłym roku zalicza się alkohol, brawurę czy brak dostatecznej uwagi. W 2020 roku WOPR WZ przeszkolił 90 ratowników wodnych, którzy otrzymali tytuł ratownika wodnego.