W najbliższą niedzielę, 13 października – wybory do Sejmu i Senatu. To już ostatnie chwile kampanii wyborczej, od jutra bowiem zaczyna się cisza wyborcza. Pora więc na szybki przegląd tego, jak swoje polityczne wizje przedstawiają poszczególne partie – przyjrzyjmy się ich spotom wyborczym.

KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – propozycja obniżki podatków

Konfederacja Wolność i Niepodległość w swoim klipie sprzed kilku dni skupia się na kwestiach opodatkowania. “Cokolwiek nie zrobisz, i tak zapłacisz władzy” – słyszymy w klipie. Mowa jest o niskich emeryturach, niewydolnym systemie ochrony zdrowia, złym stanie edukacji, niewydolnych sądach, biurokratyzacji.

W swoim spocie Konfederacja proponuje wprowadzenie powszechnej ulgi podatkowej, likwidację podatku dochodowego, wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u oraz obniżkę ceny paliwa do 3 złotych. Spot do obejrzenia poniżej:

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – mobilizacja do głosowania

PIS w swoim najnowszym klipie zachęca ludzi do wzięcia udziału w wyborach, oraz do zachęcania do tego innych. Głównym bohaterem jest młody chłopak, opowiadający o tym, co można zrobić, by pomóc PIS wygrać w wyborach. “Jeśli nie zagłosujesz, zrobią to za Ciebie inni – Ci, którym nie podoba się wolność w Internecie, program 500+, czy wyższe płace” – mówi bohater klipu. Spot odwołuje się też do wartości rodzinnych oraz patriotycznych. Obejrzeć można go tutaj:

KOALICJA OBYWATELSKA – zwyczajna polska rodzina i krytyka “Dobrej Zmiany”

“Zwykła polska rodzina” – taki tytuł nosi najnowszy spot wyborczy Koalicji Wyborczej. Widzimy na nim siedzącą przy stole rodzinę – jest dziadek, mama i tata oraz dwójka dzieci. W pierwszych słowach dziękują oni za 500+. Jak mówią, zwracając się do Premiera, to jednak “nie wystarczy, by żyć”, podczas gdy wszystko drożeje. Pojawia się też krytyka reformy szkolnictwa (zajęcia w szkole trwające do wieczora), która powoduje, że rodzice i dzieci prawie się nie widują, krytyka służby zdrowia (brak leków w aptece i długie kolejki do lekarzy specjalistów) i upolitycznienia telewizji, pokazującej upiększoną wizję “dobrej zmiany”. Klip obejrzeć można tutaj:

PSL – Koalicja Polska – “Dość popisów”. Krytyka agresywnych zachowań PiS i PO.

Spot PSL – Koalicji Polskiej , zatytułowany “Dość popisów” pokazuje zestawienie agresywnych, niekulturalnych zachowań zarówno ze strony polityków PiS, jak i PO – widzimy na nim polityków tych ugrupowań, wyzywających się wzajemnie od “zdradzieckich mord” czy “pisowskiej szarańczy”. Potem zaś pojawia się Władysław Kosiniak Kamysz zapewniający, że Polacy “nie są skazani na wybór totalnej opozycji ani totalnej władzy”. Paweł Kukiz zapewnia: “od dzisiaj macie na kogo głosować”. Spot obejrzeć można poniżej:

SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

Wszyscy jesteśmy różni, tak jak różne są miejsca, w których żyjemy, i rzeczy, które robimy, ale przecież tak wiele nas łączy” – tymi słowami zaczyna się spot wyborczy SLD. Jest on najdłuższy i porusza najwięcej kwestii ze wszystkich prezentowanych spotów. Widzimy na nich różne osoby – młodsze, starsze, wykonujące rozmaite zawody. Opowiadają o tym, co dla nich ważne i o tym, co ich niepokoi – słyszymy postulat o szanowaniu konstytucji, krytykę służby zdrowia, zatroskanie o sytuację ekologiczną, poruszone zostają kwestie społeczne i światopoglądowe (“nikt mi nie będzie mówił w co mam wierzyć i z kim spać” – mówi jedna z bohaterek klipu, inna zaś porusza problem nierównych płac wśród kobiet i mężczyzn). Zasygnalizowany zostaje lęk przed wprowadzeniem w Polsce rządów na kształt totalitarny (“nie może być tak, że wszystkie decyzje w Polsce podejmuje jeden człowiek”), jest też mowa o opodatkowaniu Kościoła. Klip wyborczy Lewicy obejrzeć można tutaj: