Znamy tegorocznych laureatów  konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na najlepsze prace dyplomowe związane tematycznie z Pomorzem Zachodnim. Wśród wyróżnionych projekt dotyczący Gryfic.

Podobnie jak rok temu o zwycięstwo walczyli młodzi architekci i projektanci z całej Polski. Na szczególną uwagę zasłużyły projekty tematycznie związane z Kołobrzegiem, Szczecinem, Gryficami, Bierzwnikiem.

Konkurs organizowany jest przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Mogą w nim wziąć udział absolwenci uczelni wyższych z całej Polski, którzy przedstawią prace związane z Pomorzem Zachodnim.

W tym roku, ze względu  na aktualną sytuację epidemiczną w Polsce, nie możemy spotkać się na wystawie podsumowującej konkurs, nad czym ubolewam. Niezmiennie jednak z uwagą przyglądaliśmy się tegorocznym pracom i postanowiliśmy wyróżnić, zwłaszcza ponad standardowe dyplomy, które zawierają ciekawe i wizjonerskie projekty. Chcemy, żeby konkurs rozwijał się, dlatego do przyszłej edycji wprowadzimy nowe zagadnienia z zakresu m.in. tematyki wiejskiej, suburbanizacji oraz prac z prawobrzeża Szczecina” – podsumowuje przewodniczący Komisji Konkursowej, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Do tegorocznej, jedenastej już, edycji zgłoszono 23 prace, które nadesłali studenci między innymi Politechniki Krakowskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Najlepsi otrzymali nagrody finansowe od 1000 zł brutto (wyróżnienia) do 4 000 zł brutto (nagroda główna).

Dyplomy magisterskie i inżynierskie były rozpatrywane w trzech kategoriach tematycznych: planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne oraz architektura krajobrazu.

W kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne przyznano wyróżnienie dla Tomasza Bodnara za projekt pn: „Obraz miasta na podstawie map mentalnych uczniów szkół podstawowych Gryfic”.

Promotor pracy:  dr hab. Paweł Czapliński

Praca została wyróżniona za inne – niż powszechnie stosowane w urbanistyce – podejście do percepcji miasta i ciekawe ujęcie postrzegania przestrzeni przez dzieci, następnie zaś wykorzystanie wyników badań do konstrukcji mentalnej mapy Gryfic. Ciekawa, oryginalna metoda badawcza połączona z próbą stworzenia produktu turystycznego.

WYRÓŻNIENIE
W kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne przyznano wyróżnienie dla Tomasza Bodnara za projekt pn: „Obraz miasta na podstawie map mentalnych uczniów szkół podstawowych Gryfic”.
Poprzedni artykułZasłużeni pracownicy przeszli na emeryturę
Następny artykułOdwiedziny Mikołaja w „Domu dla Dzieci” w Gryficach