W niedzielę 15 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Gryficach odbył się XVI Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza. Zawody są stałym punktem w szachowym kalendarzu regionu od 2003 roku, zatem co roku do Gryfic przyjeżdżają zawodnicy z najróżniejszych zakątków województwa zachodniopomorskiego. Również tym razem o puchar burmistrza walczyli zawodnicy reprezentujący kluby ze Szczecina, Koszalina, Biesiekierza, Trzebiatowa, Choszczna, Połczyna-Zdroju, Kołobrzegu, Świnoujścia, Sidłowa, Grzybowa, Stargardu i oczywiście Gryfic.

turniej o puchar burmistrza gryfic 2018, zawodnicy na sali gry w sp3 w Gryficach, partia na pierwszej szachownicy
Partia na pierwszej szachownicy podczas drugiej rundy gryfickiego turnieju, Dymitr Zarzecki – Arkadiusz Korbal

Lista startowa od początku zapowiadała wielkie emocje i walkę o zwycięstwo do ostatniej chwili, bowiem czołówka według rankingu FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej) była bardzo wyrównana.

Do pierwszych starć pomiędzy rozstawionymi zawodnikami doszło już w trzeciej rundzie. Niestety pierwsze straty poniósł wówczas gryficzanin Jakub Kubiak przegrywając z doświadczonym szczecińskim szachistą Rafałem Szyszyło. Pół punktu stracił także jeden z faworytów i obecny prezes Zachodniopomorskiego Związku Szachowego – Tomasz Kamieniecki remisując z gryficzaninem Kamilem Puszkarkiem.

szachy w Gryficach, turniej o puchar burmistrza 2018
Reprezentant gospodarzy Wojciech Kwocz (czarne) podczas partii w drugiej rundzie turnieju.

W połowie turnieju czołówkę dzieliła minimalna różnica, a turniej wkraczał w decydującą fazę. Arkadiusz Korbal pokonał w szóstej rundzie wspomnianego wcześniej Rafała Szyszyło i pozostał liderem, będąc jednocześnie jednym z trzech niepokonanych do tej pory zawodników.

Do kluczowego starcia doszło jednak w rundzie ósmej, w której naprzeciw siebie usiedli członkowie zarządu ZZSzach, Arkadiusz Korbal ze Szczecina i Tomasz Kamieniecki z Koszalina. Po zaciętej partii grający białymi Korbal pokonał kolegę ze wschodniej części województwa i zdecydowanie wysunął się na prowadzenie. Bardzo blisko podium, mimo porażki w trzeciej rundzie, znajdował się dobrze grający Jakub Kubiak.

Po zakończeniu ostatniej rundy wszystko stało się jasne. Arkadiusz Korbal utrzymał wypracowaną przewagę i został zwycięzcą XVI Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Gryfic, a podium uzupełnili Tomasz Kamieniecki i Jakub Kubiak. Tym samym złoto pojechało do Szczecina, srebro do Koszalina, a brąz został w Gryficach.

Najlepsi zawodnicy turnieju o puchar burmistrza gryfic.
Pierwsza trójka XVI Turnieju o Puchar Burmistrza Gryfic (od lewej: Arkadiusz Korbal, Tomasz Kamieniecki, Jakub Kubiak).

Pełne wyniki końcowe gryfickiego turnieju przedstawia tabela poniżej:

wyniki końcowe turnieju o puchar burmistrza gryfic
Wyniki końcowe

Dodatkowo przyznano nagrody w kilku kategoriach:

Kategoria do lat 12:

 1. Drzewiecki Miłosz – GKSz Solny Grzybowo
 2. Kuczyński Michał – GKSz Solny Grzybowo
 3. Łabędzki Kamil – UKS Szach Gryfice

Kategoria do lat 18:

 1. Kubiak Jakub – UKS Szach Gryfice
 2. Łuczak Filip – KSz Hetman Koszalin
 3. Ciesielski Jan – Husaria Biesiekierz

Kategoria powyżej 65 lat:

 1. Gniazdowski Marian – KSz Gryf Szczecin
 2. Piotrowski Bronisław – UKS Skoczek Choszczno
 3. Kucharski Tadeusz – Husaria Biesiekierz

Kategoria szachistek:

 1. Trembowiecka-Wysota Aleksandra – KSz Hetman Koszalin
 2. Jezikowska Nadzieja – UKS Skoczek Choszczno
 3. Bieńko Jagoda – KSz Hetman Koszalin

Gryficki turniej był również ostatnim, piątym turniejem cyklu Grand Prix ZZSzach. Najlepsza dziesiątka klasyfikacji generalnej zagra w finale, który odbędzie się 13 maja w Koszalinie.

Klasyfikacja generalna po pięciu turniejach Grand Prix Zachodnipomorskiego Związku Szachowego
Klasyfikacja generalna GP ZZSzach po pięciu turniejach

Kolejny udany weekend szachowy znów rozświetlił Gryfice na mapie województwa. W sobotę młodzież rywalizowała w VII Turnieju o Nagrodę Mądrej Sowy, a w niedzielę czołówka województwa walczyła o puchar burmistrza. Mamy nadzieję, że równie udane będzie spotkanie za rok.

Poprzedni artykułZaplecze socjalne dla Sparty Gryfice? Jest projekt!
Następny artykułDofinansowanie na przebudowę drogi na odcinku Mirosławice-Lewice